Durumunuzu Seçiniz.
>

Hamileliğin 26. haftasında meydana gelen değişiklikleri ve gelişimleri anne ve bebek açısından 2 grupta incelemek daha doğru ve mantıklı olacaktır.

Öncelikle anne açısından 26. haftadaki gelişmeleri inceleyecek olursak, ilk söylememiz gereken şey rahimde yavaş yavaş kendisini göstermeye başlayan kasılmalar ve gerilmelerdir. Anne adaylarının bu kasılma gerilmeler yüzünden endişeye kapılmalarına gerek yoktur. Çünkü bunlar, giderek yaklaşmakta olan doğuma bir antreman niteliğindedir. Yani bu sancılar anne adaylarını doğumda yaşacağı sancılara hazırlamaya başlar. Adet sancısına benzeyen bu kasılmalara tıp dilinde Braxton- Hicks denmektedir. Genelde bu kasılmalar ara ara ve düzensiz bir şekilde olmaktadır; ancak sık sık meydana gelirse doktora başvurulmalıdır. Çünkü erken doğum alarmı ve riski olabilir. Bunun yanı sırı vücutta aşırı su toplama ve özellikle yüz bölgesinde şişmeler olması normaldir. 26. hafta döneminde anne rahmi 1 cm büyür. Bebeğin artık büyümesiyle, anne adayı hareketleri hissedilebilir, annede daha çok bel ağrıları meydana geleceğinden dolayı rahat bir şekilde uyumak ve oturmak için sırt ve bel kısımları yastıklar ile desteklenmelidir. Baş ağrısı, bacak krampları da karşılaşabilecek diğer rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Ayrıca, birden karında sertleşme de hissedilebilir. 26. haftada annenin beslenmesine batığımızda ise, kabızlığı önlemek amacıyla meyve, kepekli gıdalar ve sebze tüketilmesi faydalı olacaktır. Yemekten en az yarım ya da bir saat sonra da tuvalete gitme alışkanlığı kazanmak doğru olacaktır.

26.haftada bebekte meydana gelen değişikliklerden bahsedecek olursak, göz duyu organında büyük gelişmeler görmekteyiz. Bebek artık göz kapaklarını açıp kapayabilmekte ve göz ratina tabakaları oluşumunu tamamlamaktadır. Bunun yanı sıra, bebeğin göz rengi de oluşmaya başlar. Akciğer gelişimi ise, sürekli olarak devam etmekte ve doğum için hazırlıklı hale gelmektedir. Akciğerler doğumda hava solumayı sağlamak amacıyla sürfaktan adında madde üretirler. Bu gelişimlerin yanı sıra, bebek daha hareketli hale gelir. Böylece anne adayları bebeklerinin kol ve bacak hareketlerini hissetmeye başlar. Bebeğin cildinin altında yağ birikir ve cilt artık kalınlaşır. Bu haftada bebek kilo açısından ortalama 910 grama ulaşır. Boyu ise yaklaşık 23 santimdir.

Bir anne adayı için bebeği ve kendisinde her hafta meydana gelebilecek değişiklikleri bilmesi şüphesiz ki yararlı olacaktır. Ancak, hiçbir anne adayı bu bilgileri kesin olarak almamalıdır. Çünkü her insan fiziksel özellikler açısından birbirinden farklıdır ve ufak da olsa yukarıda verilen bilgiler her anne ve bebek adayına uymayabilir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda saptanmış 26. haftada meydana gelebilecek genel değişim ve gelişimlerdir.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 64/100 (185 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Hafta Hafta Gebelik
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd