Durumunuzu Seçiniz.
>

Bebekteki Değişiklikler
Bu haftaya gelindiğinde bebeğiniz gözünü açıp kapama gibi refleksler kendini göstermeye başlıyor. Beyin olgunlaşması hızla devam ederken sese verdiği tepkiler iyice artmaktadır. Bu hafta içinde bebeğinizin akciğer gelişimi devam ederken beyin dokusu da hızlı gelişimini sürdürüyor.


Bebeğinizin baş popo mesafesi 24 santim, gerçek boyu 34 cm, ağırlığı ise yaklaşık 1000 grama ulaşmıştır. Bebeğiniz bu haftanın sonunda yaklaşık 1000 gram olacak fakat sizin ve eşinizin yapısal özelliklerine göre bu 650 gram'a kadar düşük olabileceği gibi, 1500 gram kadar da yüksek olabilir. Eğer bebeğinizin ölçüleri bu haftada "biraz düşük" gibi görünüyorsa hemen endişelenmemek gerekmektedir. Bu konuda doktorunuzun size önerdiklerine mutlaka uyun. Belli bir süre sonunda yapılan ölçümlerde bebeğiniz sizin arzu ettiğiniz kiloya ulaşması büyük ihtimal gerçekleşecektir. Yine de tüm bebeklerin aynı kiloda doğmadıklarını, sağlıklı doğan bebeklerin doğum kilolarının 2500-4000 gram gibi geniş bir yelpazede yer alabildiğini unutmamak gerekir. Seri ölçümler sonucunda iri bebek yada düşük kilolu bebek tanısı genellikle konabilir. Bu seri ölçümlerde bebeğin belli bir zaman dilimi içerisinde ne kadar kilo aldığı belirlenir. Bu haftadan itibaren bebeğiniz gözlerini açıp kapama hareketleri yapmaya başlayacaktır. Bebek bu haftalarda parmak emer ve böylece sakinleşir, çene kasları gelişir. Artık ağlayabilir. Bu haftadan itibaren erken doğması durumunda yüzde 85 yasama şansı bulunur. Yaklaşık 13 hafta sonra doğum için hazır olması gereken bebeğin erken doğumu halinde, bebek zayıf olacak ve bu nedenle vücut ısısını koruması için küvezde kalıp, suni solunum yapılması gerekecektir.


Annedeki Değişiklikler
İkinci trimesterın sonu olan 27. haftada solunum ve uyku problemleri yaşayabilirsiniz. Bu haftalardan itibaren akciğerlerinizin tam olarak hava ile dolmaması nedeniyle solunum sıkıntısı çekebilirsiniz. Bunun nedeni rahminiz göğüs kafesinize yaklaştıkça diyaframınıza baskı yapması ve akciğerleriniz tam olarak şişememesidir. Özellikle yattığınız zamanlarda nefes darlığı ortaya çıkabilir. Bu durum bebeğinize herhangi bir zarar vermez. Hormonlarınız dakikalık nefes almanızı sağlar ve bebeğinize yeteri kadar oksijen gider, ancak siz daha rahat edebilmek için, geceleri yatarken kullandığınız yastık sayısını arttırmalısınız.

Bu, akciğerlerinizin tam olarak şişememesinden kaynaklanan bir durumdur. Başınızın altına bir yastık daha koyarak uyumayı deneyin. Merak etmeyin, gebelik hormonlarınız sizin dakikalık nefes alma sayınızı artırdığından bebeğinize yeterince oksijen veriyorsunuz birçok anne adayı bu dönemlerde uykunun dinlenmeden çok sıkıntı yarattığını söylemekteler. Bilinç altında yaşanan endişeler uykuda kabus olarak kendini gösterebilir. Hatta uykuya dalmada büyük zorluklar yaşayabilirsiniz. Hamileliğin bu dönemlerinde kanınızdaki kolesterol seviyesi artar. Kolesterol, plasenta tarafından üretilen çeşitli hamilelik hormonlarına karşı bir blok oluşturur. Fakat kaygılanmaya hiç gerek yoktur.
Bu hafta kilo almaya devam edersiniz. Ama bu durum sağlıklı bir hamilelik için gerekli! ( Bu dönemde diyet yapmanız bebeğinizin tam olarak beslenmesini engelleyeceğinden, kesinlikle tavsiye edilmemektedir.)

Rahminiz büyüdükçe göbek deliğinizin dışarı doğru kabardığını gözlemleyebilirsiniz. Bu durum göbek deliğiniz etrafında bulunan kas kılıfının nispeten zayıf olmasından kaynaklanan ve çoğu durumda gebelikten sonra ortadan kalkan geçici bir durum olduğu unutulmamalıdır. Sizin göbek deliğinizle bebeğinizin göbek bağı arasında hiçbir ilişki olmadığından bu durum bebeğinize zarar vermemektedir. Bu oluşumun engellenmesi mümkün olmamakla beraber doğumdan aylar sonra kaybolduğu bilinmektedir, bu durum belki sizi bir nebze olsun rahatlatabilir. Ancak bu durumun her hamilelikte farklılık gösterebileciği göz önünde bulundurulmalıdır.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 66/100 (203 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Hafta Hafta Gebelik
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd