Durumunuzu Seçiniz.
>

Bebekteki Değişiklikler
Bebek inanılmaz bir hızla büyümeye devam etmektedir. Bebeğin Kaşları ve kirpikleri çoktan oluşmuştur, saçı uzamaya devam etmektedir. Gözler tümüyle işler durumdadır. Bebek yağ depolarını oluşturmaya başlar ve ağırlığının %2-3'ü yağ dokusu depolarından oluşur hale gelmiştir. Rengi nedeniyle kahverengi yağ dokusu adı verilen bu depo doğduktan sonra bebeğin vücut ısısını ayarlamada çok önemli görevler üstlenir. Bu haftanın sonunda bebek yaklaşık 1100 gram ağırlığında olacaktır ve gelişim süreci devam ediyor ve bebeğinizin boyu da yaklaşık 35 cm olup poposundan başına uzunluğu 25 cm. kadardır. Bebeğin sürekli uyuma ve uyanma dönemleri geçirmektedir. Zaman zaman gözlerini açıp kapayabilmektedir. Kaşları gelişimini tamamlamış durumdadır. Bebeğinin beyni ve diğer dokuları hızla gelişimine devam eder ve saçı uzamaktadır. Bunun yanı sıra bebeğin vücudu yağ depolamaya devam etmektedir. Bu yağlar doğduktan sonra kendi vücut ısısını ayarlamada oldukça önemlidir. Bu haftada bebekle rahatça konuşulabilir, çünkü artık annenin sesini tanıyor duruma ulaşmışıtr. 3.trimestr döneminde bebeğin kalsiyum ihtiyacı artar. Bebek asla kalsiyumsuz kalmaz ancak yeterli kalsiyum alınmazsa annenin kemiklerindeki depo azalır. Ayrıca bebek akciğerler solunum yapabilme özelliklerini kazanmıştır ancak bu gebelik haftasında doğan bebeklerde surfaktan adlı maddenin yetersiz olması nedeniyle solunum problemleri oluşabilir.
28. haftada dünyaya gelen bebeklerin yaklaşık %90'ı yaşatılmaktadır. Ancak bu durumdaki bebeklerde yoğun bakım şartlarında solunum desteği gerekmektedir.

Annedeki Değişiklikler
Gebelik, 3 trimester halinde; ilk, ikinci ve son trimester bölümleri olarak isimlendirilmektedir. Son trimesterde (son 3 ay) doğuma hazırlık başlar ve doğumla sonlanır. Bu hafta ile birlikte anne adayı gebeliğin en zor dönemlerinden biri olan üçüncü trimester yani son üç aya girmiş bulunuyor. Bugüne kadar anne adayının 7-10 kilo almış olmalı gerekmektedir. Anne soğuk algınlığı riskine karşı C Vitamini içeren çilek, portakal, kivi, brokoli gibi c vitaminini bolca iceren meyve ve sebzeleri bol tüketmelidir. Bu haftada bebek hızla büyümeye devam edecek ve rahim içini mümkün olduğunca dolduracak. Rahim büyüklüğünüz neredeyse kaburgaların seviyesine ulaşmış durumdadır. Bu haftada bacaklardaki varislerde artış ve şişme fark edilebilir. Yine anne adayında hemoroid problemi varsa bu kötüleşebilmektedir, ya da bacaklarda sık sık kramplar yaşanabilir, cilt kuruluğu, bel ve sırt ağrısı, çarpıntı ve hazımsızlık şikayetleri artabilir. Sağlıklı duruş sırt ağrılarını azaltır. Gebeliğin son dönemlerine doğru omurgada daha fazla yük binmeye başlar. Kalça öne, omuz arkaya doğru olması ve sert zeminde yatmak ağrıları azaltır. Memeden ilk süt olan kolostrum gelebilir. Ancak bu gelen süt sağılmamalıdır, erken doğuma neden olabilir. 28. haftada doktor anne adayından glukoz yükleme testi isteyecektir. Bu testin amacı gebelikte ortaya çıkan şeker hastalığını yani gestasyonel diabeti araştırmaktır. Ailede kan uyuşmazlığı varsa anne kan uyuşmazlığı testini (İndirekt Coombs Testi) tekrar ettirmelidir. Tansiyon yükselmelerine de ayrıca dikkat etmelidir. Yüksek seyreden tansiyonun bebek ve anne açısından riskli bir durumu olduğu unutmamalıdır. Yukarıda belirtilen bilgiler yaklaşık değerlerinde verilmiştir. Her hamilelikte farklılık gösterebileceği ve büyüme oranlarının da değişebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 58/100 (164 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Hafta Hafta Gebelik
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd