Durumunuzu Seçiniz.
>

Bebekteki Değişiklikler
Hamileliğin bu haftasında artık bebeğin başı ve vücudu orantılı hale gelmiştir. Her geçen gün biraz daha yeni doğan görüntüsüne ulaşmaktadır. Bebeğin baş popo uzunluğu yaklaşık 26 toplam uzunluğu 37 santimetre ve ağırlığı yaklaşık olarak 1250 gram olmuştur. Artık kafası ve gövdesi arasındaki oran normale yakın ve bebek kendi vücut ısısını ayarlayabilme yeteneğine sahiptir. Beyin ilkel solunum ve beden ısısı kontrolünü yapıyor. Gözler yuvası içinde hareket edebiliyor ve yakında yanıp sönen bir ışığı takip edebiliyor. Bebeğin ışık, ses, tat ve koku hassasiyeti artıyor. Duyuları tamamen gelişmiştir, ışık, ses, tat ve kokuyu algılayabiliyor. Çeşitli araştırmalar gösteriyor ki bebek bu dönemde belirli koku ve tatları tercih edebiliyor. Ayrıca kemik iliği de sürekli kırmızı kan hücreleri yani alyuvar üretiyor.
Gebeliğin 29. haftasında bebek gözlerini açabilir ve başını uterus içinde sürekli, parlak bir ışık kaynağını bulmak için döndürebilir duruma gelmiştir. 29. haftada gelişmeye başlayan bağışıklık sistemi, doğum sonrasında anne sütündeki antikorlar yardımı ile güçlenecektir ve derinin altında yağ birikmeye devam edecektir. Bunun yanı sıra bebeğin böbrek üstü bezleri androjen ve östrojen gibi hormonları üretmeye başladı. Bu hormonlar anne vücudunda prolaktin hormonunu harekete geçirir ve bu da hayatının ilk günlerinde bebeğin besin ihtiyaçlarını karşılayacak olan kolostrumun üretilmesine vesile olacaktır. Bebek hala son derece hareketli ve güçlüdür. Bebeğin hareketlerinde azalma hissederseniz, bebeğin hareketlerini sayın. Bebeğin 1 saat içinde en az 10 kere hareket etmesi gerekir. Bebeğin daha az hareket etmesi halinde doktora başvurulması önerilir.

Annedeki Değişiklikler
Bu haftada uzmanlarca önerilen kilo alımı da 8.5 ile 11.5 kilogram arası olmalıdır. Anne adayında göğüslerdeki hassasiyet giderek artmaktadır. Göğüslerdeki süt üretimi, dolaylı olarak bebek tarafından da uyarılır. Bu durum şöyle açıklanabilir; erkeklerde böbrek üstünde bulunan adrenal bezler androjen hormonu üretir, kan dolaşım sistemi ile plesenta östrojene dönüştürülüp, prolaktin hormonunun üretilmesini destekler. Anne aydında sırt ve bel ağrıları artabilir ancak endişelenecek bir durum yoktur. Bebeğin kilosu arttıkça vücuda yaptığı baskı da çoğalıyordur. Bu durumda da bel ve sırt ağrılarına neden olabilir. Bunun yanı sıra anne bebeğin zaman zaman hareket ettiğini artık rahatça hissediyor durumdadır.
anne adayının karnının büyümesi nedeniyle yürürken, merdiven çıkıp-inerken dengesine dikkat etmelidir. Uzun süre ayakta kalınması yorgunluk ve tansiyon düşmesine neden olabileceği unutulmamalıdır. Bu haftadan itibaren ayrıca ayaklarda ve ellerdeki şişlikler artabilir hatta yüzükler dar gelebilir. El ve yüzdeki şişmeler çok oluyorsa doktora başvurulması gerekmektedir. Anne adayında bacaklarda kramp ve kasılmalar hissedilebilir bu kalsiyum eksikliğinden değil, magnezyum ve kalsiyum dengesizliğinden kaynaklanır. ( Doktora danışarak magnezyum takviyesi uygulanabilir.) bunun yanı sıra anne adayına onu yormayacak egzersizler; yürümek, jogging ve yüzmek gibi egzersizler yapması önerilir. Rahim büyümeye ve çevreye başı yapmaya devam eder. Böylece bu haftalardan sonra gebeliğin ilk haftalarındaki gibi sik idrar yapma isteği tekrar ortaya çıkabilir. Her türlü vaginal kanama ve bacakları, iç çamaşırları ıslatırcasına bol gelen akıntı veya sıvıyı doktora bildirilmesi gerekmektedir. Su kesesi normalde doğumda veya doğuma yakın dönemde açılır. Erken açılması durumunda, anne ve bebek ciddi bir enfeksiyon riski ile karşı karşıya kalabilir. Yukarıda belirtilen bilgiler yaklaşık değerlerde verilmiştir. Unutulmamalıdır ki her hamilelikte farklılık gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 70/100 (230 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Hafta Hafta Gebelik
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd