Durumunuzu Seçiniz.
>

Bebekteki değişiklikler
Hamileliğin 30. haftasında bebek yaklaşık olarak 1319 gramdır. Poposundan başına uzunluğu 27 cm., toplam uzunluğu da 39 cm. kadardır. Göz kapakları ve kaşları tam olarak gelişmiştir. Bebeğin ritmik göğüs hareketleri hıçkırık tutmasından kaynaklanmaktadır. Hızlı beyin büyümesi periyoduna uyum sağlamak üzere bebeğin başı genişlemektedir. Bebeğinizin cildini kaplayan ve lanugo adı verilen ince tüyler artık yavaş yavaş kaybolmaya başlarken kendi tüyleri ortaya çıkmaya başlamaktadır. Bunun yanı sıra el ve ayak tırnakları yavaş yavaş uzamaktadır. Kemik iliği kan hücresi üretimini tamamen karaciğerden devralmıştır. Kemik iliği kırmızı kan hücresi üretimi sorumluluğuna sahiptir. Bu kırmızı kan hücreleri oksijenin taşınması ve artık maddelerin dışarı çıkarılması konusunda bebeğinizin vücuduna hizmet etmeye devam eder. Öte yandan bebek artık etrafının farkına varmaya başlamaktadır. Rahmin içi genellikte zifiri karanlık gibi düşünülse de anne adayının bulunduğu çevreye bağlı olarak aydınlık ya da karanlık olabilir ve bebek bunun ayrımını yapabilir. Bebek sık sık göz kapaklarını açıp kapama alıştırması yapabilir. Gözleri bir ışık kaynağını takip ederek bir taraftan diğerine hareket edebilmektedir. Hatta ışığa dokunmak için uzanabilir. Hatta bebekler rahmin içinde gözyaşı üretebilmektedir. Erkek bebeklerde testisler torbaya iniş sürecini tamamlamak üzeredir. Bebeğin ağrılığı doğumda olacağı ağırlığın üçte ikisine ulaşmıştır.

Annedeki değişiklikler
Cenin, rahim, plasenta, ve amniotik sıvı, hep birlikte büyümeye devam etmektedirler. Hamilelik boyunca alınan ortalama kilo miktarı 11.5-16 kg.'dır. Bu ağırlığın neredeyse yarısı rahmin, bebeğin, plasentanın büyümesi ve amniotik sıvının hacmi ile ilgilidir. Bu büyüme çoğunlukla karnın önünde ve pelvisinizin içerisindedir. Bu haftalarda anne adayı artık hamilelikten iyice sıkılmaya başlar. Uyuyamamak ve mide yanmaları sık sık görülen problemlerdir. Anne adayları Braxton Hicks kontraksiyonları olarak adlandırılan zaman zaman kasıklarınızda bir ağrı ya da kasılma hissedebilirler. Bunlar rahimin gerginliğini sağladığı küçük ve önemsiz kasılmalardır. Hamileliğinizin bu döneminde uykusuzluk yaşanabilmektedir. Anneler için en iyi yatış pozisyonu sol tarafınıza ve yan olarak yatmak olur. Çünkü kanı kalbe geri taşıyan ana toplardamarlar karnın sağ tarafındadır. Sol yana yatmak, bu damarların basıncını düşürür. Bu da kanın organlardan kalbe dönüşünün en iyi şekilde olmasını sağlamaktadır. ( Bu şekilde uyumaya özen gösterin ve karnınızın altına bir yastık koyun.) Eğer mide yanması (reflü) yaşıyorsanız yemekten hemen sonra uzanmak gerekir. Simit, poğaça türü yiyecekler veya asitli yiyecekler ya da midenin aşırı dolması reflüyü tetiklediği unutulmamalıdır. Ayrıca yatarken vücudun üst kısmını, alt kısmından daha yüksekte tutulmalıdır ki, mideden gelen asit yemek borusuna kaçmaz. Yeterli olmazsa doktora başvurulmalıdır. Uygun olduğu her durumda ayaklar kaldırılarak dinlenilmelidir. Uzun ve yorucu koşturmalardan kaçınılmalıdır.
Bebeğin gittikçe aşağıya indiğini anne tarafından fark edilebilir. Bu durumda hafifleme ve karnın alt kısımlarında basınç artması hissinden, bebeğin dışarıya fırlayacağı hissine kadar her türlü hissi uyandırabilir. Anne adaylar için nefes alma ve yemek yeme daha kolay olabilmesine rağmen yürümek rahatsız edici olabilir ve sürekli idrar yapma ihtiyacı olduğunu hissedebilirsiniz. Ayrıca bebek hareketleri sayılarak çocuğun durumu hakkında kabaca bilgi edinmek mümkündür. Örneğin bebek bir gün içerisinde, annenin uyanık olduğu yaklaşık 12 saatlik süre boyunca 10 kez hareket ediyorsa bu olumlu olarak yorumlanabilir. Bebek hareket etmiyor veya az hareket ediyorsa doktorunuza danışmalısınız. Yukarıda belirtilen bilgiler yaklaşık olarak verilmiştir. Unutulmamalıdır ki her hamilelikte farklılık gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 62/100 (223 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Hafta Hafta Gebelik
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd