Durumunuzu Seçiniz.
>

Bebekteki Değişiklikler
Bu hafta bebek yaklaşık olarak 1600 gramdır, poposundan başına uzunluğu 28 olup, toplam uzunluğu 40cm. ye ulaşmıştır. Fiziksel büyüme oranı biraz düşer. Hamileliğin kalanında çok fazla uzamayacak olmasına rağmen epeyce kilo alacaktır. Bebeğin beyni bir başka hızlı büyüme dönemine giriyor, yüz milyarlarca sinir hücresi üretiliyor. Kalsiyum, fosfor ve demir depolanıyor, kemikleri büyüyor ve güçleniyor. Bebekte yağ birikmeye devam ediyor. Bu yağ tabakası onun derisini kırmızıdan pembemsiye dönüştürüyor. Akciğerler gelişimine hala devam ediyor, bebeğin bu son haftaları çok önemlidir, her geçen gün bebeğinin kendi kendine nefes alma kabiliyeti artırmaktadır. Bebeğin beyni hızla olgunlaşmasına devam ediyor. Hızla gelişen bir başka bölüm ise bebeğin kemikleridir. Bebek bu haftalarda her zamankinden daha fazla kalsiyuma gereksinim duymaktadır. Bu nedenle anne adayı süt ve süt ürünlerini bolca tüketmeli ve doktorun gerek gördüğü taktirde kalsiyum ilaçları kullanılmalıdır. Bebeğin göz bebeği ışığa reaksiyon vererek açılıp kapanmaya başlamıştır bile. Bebek, özellikle bu haftalarda daha hareketlidir. Bunun nedeni ise amniyon sıvısının fazla olmasıdır. Daha önce fark edilmeyen küçük hareketler bile anne adayını rahatsız edebilir ancak 32. haftadan itibaren de bebeğin yeri giderek azalacağından hareketleri de azalacaktır. Bebek hareketleri ile sağlığı arasında önemli bağ vardır. Bebek hareketlerinde azalma hissedilirse dinlenilmeli ve aç ise bir şeyler yenilmelidir. Ayrıca bir diğer ilgin nokta ise bebeğin müziğin ritmine göre hareket edebilme kapasitesine sahip olmasıdır. Kalp atışları ile ilgili çalışmalar gösteriyor ki, daha şimdiden bazı tip müzikleri diğerlerine tercih ediyor. Bebeğin ihtiyaç duyduğu besinlerin çoğunu plasenta aracılığı ile alır ve plasentadaki kan akışı bebeğin idrar yapmasını sağlar. Bebek amniyon sıvısına günde yaklaşık yarım litre idrar yapar ve günde birkaç kez tamamen yenilenen bu sıvıdan bir miktar da yutar.
Amniyon kesesindeki sıvı miktarının olması gerekenden fazla olması (polihidroamniyos) bebeğin yutamadığına veya sindirim sisteminde bir tıkanıklık olduğuna işaret edebilir.
Amniyon kesesindeki sıvı miktarının olması gerekenden az olması (oligodroamniyos) bebeğin yeterince çiş yapamadığına işaret edebilir ve bu da bebeğin böbreklerinde ya da üriner sisteminde bir sorundan kaynaklanabilir. Rutin ultrason kontrollerinizin bir parçası olarak doktorunuz amniyon sıvısı miktarını ölçecektir.
Bebeğin büyümesi biraz yavaşlar ve beyin hızlı bir gelişim dönemine girer. Artık tam olarak gelişimini tamamlamamış tek organ akciğerlerdir. Bebeğiniz erkekse, testisleri karın boşluğundan skrotuma (torbaya) inmeye başlar.

Annedeki Değişiklikler
Anne adayının göğüslerindeki süt bezleri bu sıralarda kolostrum üretmeye başlayabilir. Kolostrum bebeğin hayatının ilk günlerinde ihtiyaç duyduğu kalori ve besinleri sağlayacak olan koyu, sarımsı bir sıvıdır. Göğüslerinden kolostrum sızdığını fark ederseniz, göğüs pedi kullanılabilir. Bu dönemde bebeğinin kemikleri sertleştiğinden kalsiyum ihtiyacı da her zamankinden fazla olacaktır. Bu duruma anne adayı özellikle dikkat etmeli ve beslenmesine özen göstermelidir. Rahim artık tüm karnı dolduracak kadar büyüdüğünden solunum,sindirim ve dolaşım sistemindeki yüklenme giderek artmaktadır.Bu zamana kadar anne adayının aldığı kilo 10-12 kg. kadar olmalıdır. Bebeğin büyüdükçe annenin göğsü sıkışabilir ve göğüs ağrısı yaşanabilir. Karında rahmin kasılmasına bağlı olarak hafif ağrılar hissedilebilir. Ancak bunların süresi uzuyor ve sıklığı artıyor ise erken doğum belirtisi de olabileceğini unutmamak gerekmektedir. Bu haftada sık sık rüya görülebilir. Sebebi hamileliğin annenin biyokimyası üzerinde yaptığı değişimlerdir. Gebelikte vücutta 'relaksin' hormonu salgılanır. Bu şekilde bebeğinin doğması için gerekli pelvis rahatlığını ve hareket kabiliyetini sağlanır.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 68/100 (279 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Hafta Hafta Gebelik
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd