Durumunuzu Seçiniz.
>

 

Hamileliğin 33. haftası en zor ve en heyecanlı döneme girildiğinin habercisidir. Bebeğinizin dünyaya gelmesine çok az kalmasıyla beraber bir yandan da rahatsızlık hissi, duygusal git-gellerin artması ve sık sık tuvalete gitme ihtiyacı hissedersiniz.

Nadir de olsa bazı anne adaylarında ellerde uyuşma, karıncalanma ya da elektriklenme şikayetleri görülebilir. Hamilelik sırasında vücutta bol miktarda su tutulur. Bu da ödemlere neden olur. Ama başka bir açıdan bakarsak carpal-tunnel sendromu da gözlenebilir. Carpal-tunnel sendromu ellerde ağrı ve uyuşukluk durumudur. Temel problem ele giden bir sinirin (Nervus Medianus) el bileği çevresinde geçtiği bir kanalda vücutta su tutulmasından dolayı daralmadır. Eğer şiddetli baş ağrısı,aşırı bulantılar ve kusmalar,çakan ışıklar ve noktalar ve şiddetli baş dönmeleri hissediyorsanız preeklampsi* açısından dikkatli olmak adına doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Bunun yanı sık sık idrara çıkma durumundan dolayı vücutta sıvı kaybı ve buna bağlı idrarda koyulaşma, ağız kuruluğu, aşırı su tüketmeye başlama gözlenebilir. Oturmak, ayağa kalkmak ve hatta uyumak bile artık zorlaşacaktır .Hem karnınızın büyümesinden dolayı kolay hareket edememek hem de içgüdüsel olarak bebeğinize rahat bir ortam sunmaya çalışmak hareketlerinizi kısıtlayacaktır.

Bu dönemde ise bebeğiniz 1.7 kg ile 2 kg arasında bir ağırlığa ulaşacaktır. Boyut olarak poposundan başına 30-33cm toplam uzunluğu ise 40-45 cm'dir. Kadınlarda gebelik sırasında karın çok fazla büyümeyebilir. Bu aldığınız kilo ve genetik yapınızla ilgili bir durumdur. Doktorunuz bebek gelişiminde bir sıkıntı görmediği sürece karnınızın ne kadar büyüdüğünü dert etmenize gerek yoktur.

Bebeğinizin başı bu dönemde geçen haftalara göre daha hızlı büyür. Gözleri iyice gelişmiş ve duyuları artık aktivasyon kazanmaya başlamıştır. Yani duymaya, hissetmeye ve görmeye başlar. Akciğerlerinin gelişimi ise neredeyse tamamlanmıştır. Bebeğiniz bu haftalarda çoğunlukla uyur. Hatta derin uykulara dalabilir. Artık dirsek vurmalarını ve tekmelerini ayırt edebilirsiniz. Bazen de ritmik hareketler hissedersiniz. Bu ritmik hareketler ise bebeğinizin hıçkırıklarıdır.

*Preeklampsi: Yalnızca gebelik döneminde ortaya çıkar. Tansiyonun aşırı yükselmesi durumudur. Damarlar içinde tutulması gereken sıvı vücut boşluklarına geçer. Aşırı kilo alımı ve ödem görülür. İdrarla protein kaybı başlar.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 64/100 (230 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Hafta Hafta Gebelik
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd