Durumunuzu Seçiniz.
>

Bebekteki Değişiklikler
Bu haftanın sonunda bebek yaklaşık 2275 gram ağırlığında olacaktır ve boyu da yaklaşık 45 cm olup poposundan başına uzunluğu 32 cm. kadar olacaktır. Bu ölçütler ile dünyaya gelmeleri halinde, ilk birkaç gün oksijen verilmesi gerekli olabilse bile, çok kapsamlı tıbbi müdahalelere gerek olmaksızın yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Ancak bu ölçüler bebekten bebeğe ve hamilelikten hamileliğe değişebilir. Bebek artık bir yeni doğan gibi davranmaya başlıyor, gözleri uyanık olduğunda açık uyurken kapalı durumdadır. Ayrıca onun uyku ve uyanıklık zamanları için periyotlar belirlediğini bile fark edilebilir. Bebek göz kırpmayı öğrenmiş durumdadır. Bunun yanı sıra, bebeğin saçları sık bir şekilde çıkar, ancak doğduktan sonraki rengi ve yoğunluğu tahminen aynı kalmayacaktır. Bebeğin bu haftadan itibaren solunum hareketleri artacaktır. Çünkü bebeğin, doğduktan sonraki gerçek solunuma hazırlık yapmaktadır. Bebeğin tırnakları parmak uçlarının sonuna kadar uzamıştır. Kafa kemikleri halen oldukça yumuşaktır ve tamamen birleşmemiştir, böylece bebeğin dar doğum kanalından çıkışını kolaylaştırırlar. Bulaşıcı hastalıklarla mücadele etmek için bağışıklık geliştiriyor. basit ve hafif enfeksiyonlarla mücadele edebilecek yeteneği kazanmıştır. Anne kanındaki antikorlar bebeğe transfer edilmeye başlanmıtır. Bunlar doğuma kadar bağışıklık sağlamaya devam edecektir. ve doğumdan sonra hastalıklara karşı korunma için anne sütü daha da fazlasını sağlayacaktır. Bebeğin böbrek üstü bezleri de gelişmiş ve süt üretimini harekete geçiren hormonları üretmeye başlamıştır. Bebeğin cildini kaplayan vernix tabakası incelmiş ve lanugo tabakası tamamen yok olmuştur.
34 haftalık bebeklerin akciğerleri oldukça gelişmiştir ve akciğerlerde büyük olasılıkla sürfaktan adı verilen madde mevcuttur. Sürfaktan, akciğerlerde havalanmayı sağlayan alveollerin içindeki havayı boşalttıktan sonra duvarlarının birbirine yapışmasını önleyen madde olarak tanımlanabilir. Zamanından çok önce doğan bebeklerde yoğun bakımda sürfaktan dışarıdan verilir. Bebeğinizin akciğerlerinde sürfaktan olması doğum durumunda solunum problemi yaşama olasılığının çok azaldığı anlamına gelir.

Annedeki Değişiklikler
Hamileliğin son dönemlerinde yaygın görülen şikayetlerden biri de yorgunluktur. Gebeliğinin bu son dönemlerinde rahat uyku uyuyabilmek zorlaşır. Uykusuz geceler kendinizi daha yorgun hissetmenize neden olabilmektedir. Gündüz uyumamak, akşam yemeğini erken yemek, ılık bir banyo ve ılık süt daha rahat uyumaya yardımcı olabilir.Uyumadaki güçlükler, sırt ve bel ağrıları, alınan kilolar, doğum ve bebekle ilgili endişeler yorgunluğun artmasına neden olabilir. Mümkün olduğunca fazla dinlenilmeli ve kısa uykular uyunmalıdır. Ayık kalmak için kafeine güvenilmemeli, çünkü çok fazla kafein tüketimi bebeği olumsuz etkileyebileceği unutmamalıdır. Ayrıca uyku ilaçları kesinlikle kullanılmamalıdır. El , ayak ve yüzde şişmeler olabilmektedir. Özellikle akşama doğru ve sıcak havalarda artabilir. Bunun yanı sıra Braxton-Hicks kasılmaları bu haftadan itibaren sıklaşmaya başlayabilir. Bu kasılmalar genellikle sancısızdır ve ritmik değildir. Bu kasılmaları yaşamak iyidir çünkü bu vücudunuzun doğuma hazırlandığını gösterir. Bebeğinin böbrek üstü bezlerinden (adrenal) salgılanan hormonlar anne adayında süt üretimini başlatabilmektedir. Doğuma kadar vitamin ve mineral alımını sürdürmek hem anne hem de bebeğin sağlığı açısından oldukça önemli olduğu unutulmamalıdır. Anne adaylarında rastlanacak sindirim sistemi ile ilgili sorunlar az ama sık yüksek lifli yiyecekler tüketerek ve bol sıvı içerek azaltılabilmektedir. Yukarıda belirtilen bilgiler yaklaşık değerlerinde verilmiştir. Her hamilelikte farklılık gösterebildiği ve büyüme oranlarına göre değişebildiği göz önünde bulundurulmalıdır.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 62/100 (162 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Hafta Hafta Gebelik
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd