Durumunuzu Seçiniz.
>

Bebekteki Değişiklikler
Bebek yaklaşık 2.5 kilo ağırlığındadır ve asıl kilo almaya bu haftada başlayacaktır. Poposundan başına uzunluğu 33 cm. olup toplam uzunluğu da 45 cm.'dir. Bebek yağ depolamaya devam eder ve Vücudunun her tarafında, özellikle de kollar ve bacaklarda yağ depolanır. Anne adayı yaklaşık haftada 350-500 gr alırken , bebek artık, kabaca annenin her hafta aldığı kilonun yarısı kadar kilo almaktadır( 180-250 gr ). Bu yağ tabakası onun vücut sıcaklığını ayarlamasına yardımcı olacak. Artık bebek içinde yüzdüğü suya oranla rahim içinde daha fazla yer kaplamaya başladığından hareketleri de çok kolay olmayacaktır ancak daha güçlü ve şiddetli bir hal alacaktır ve dahası Bebeğin başı da henüz yerleşmemişse bile, artık annenin kasık kemiğin üzerine yerleşmiştir. Bebeğin göz rengi mavidir, ancak sonrasında değişecektir. Bebeğiniz artık bu haftadan sonra doğuma hazırdır. Bu dönemde doğduğu takdirde pek çok bebek uzun dönemli problemler yaşamadan hayatta kalabilir.
8. ayda doğanların 7.ayda doğanlara nazaran yaşamlarının az olduğuna dair halk arasında bir inanç vardır. Bu düşünce 8.aydaki bebeğin hayati fonksiyonlarının dış dünyaya adaptasyon açısından 7 aylık bebeğe nazaran daha da güçlendiği için büyük bir yanlıştır.
Ayrıca bebeğin duyma yetisi tamamen gelişmiş durumdadır, bu yüzden annenin bebekle konuşması uzmanlar tarafından önerilmektedir. Bazen anne yüksek perdeden konuşurken kendini bulabilir ancak herhangi bir sorun yoktur, bazı çalışmalar gösteriyor ki bebekler yüksek perdeden seslere daha iyi cevap veriyor.

 

Annedeki Değişiklikler
Anne adayı gebeliğinizin başından itibaren yaklaşık olarak 9,5-13 kilo almış olmalıdır. Bu haftalarda halsizlik ve yorgunluk pek çok hamile kadının en önemli şikayet sebeplerinden birisidir. Uyuma güçlükleri, kilo artışı ve buna bağlı olarak hareket yeteneğinde azalma annelerin sorun yaşamasına neden olacaktır. Ayak bileklerinin ve eklemlerinin şişmesini engellemek için uzun süreli aynı pozisyonda durmamaya ve hareketsiz kalmamaya özen gösterilmelidir. Eğer uzun süreli araba kullanıyorsanız, arada istirahat edin ve yürüyüş yapın. Pek çok kadın ayrıca bebeğin bacaklar ve pelvisteki sinirlere olan basıncından dolayı pelvik bölgede bir kaşınma hissi veya uyuşukluk fark etmeye başlayacaktır. Fakat ne yazık ki, bu bebek doğana kadar kaybolmayacaktır.
Bu haftalarda yaşanan bir diğer problem ise doğum ve doğuma ait konularla ilgili endişe duyulmasıdır. Bu konuda eşin ve doktorun yaklaşımı son derece önemlidir. Dünyada her gün binlerce kadının doğum yaptığını ve bunların sadece çok ama çok az bir kısmının sorun yaşadığını akıldan çıkarılmamaya çalışılmalıdır. Diğer hazırlık ise doğum sonrası bebek bakımı konusunda bilgilenmektir. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey bebeğin hareketleri çünkü bu hareketler bebeğinin kas gelişimi için çok önemlidir. Eğer aç, yorgun ya da uykusuzsanız, nispeten daha az hareket eder. Bebeğin hareketleri aniden kesilirse problem olması gerekmez ama ileri inceleme amacıyla NST yaptırılması gerekebilir.
Bu haftadan itibaren doktor rahim ağzındaki açılma ve incelmeleri ve bebeğin pozisyonunu düzenli olarak kontrol edecektir. Normal olarak bebeğin kapalı bir rahim ağzından geçmesi mümkün değildir. Doğum rahim ağzının bebeğin çıkmasına izin verecek şekilde esnemesi, incelmesi ve açılması sürecidir. Rahim ağzı 10 cm. açıldığında tam açılma gerçekleşmiş demektir. Ayrıca bu dönemlerde anne adayı büyümekte olan bebeğe bağlandığını hissediyor olabilir ve doğumdan sonra bu bağ daha da güçlenecektir.
Yukarıda belirtilen bilgiler yaklaşık olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılık gösterebilir.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 68/100 (223 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Hafta Hafta Gebelik
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd