Durumunuzu Seçiniz.
>

 

Bebekteki Değişiklikler
Bu haftanın sonunda bebek yaklaşık 2750 gram ağırlığında, yaklaşık 47 cm. boyunda olacak ve poposundan başına uzunluğu 34 cm. uzunluğa varacaktır.

Bu dönemde bebeğin yağ depolaması devam eder. Anneden aldığı kalsiyum, bebeğin kafatasının sertleşmesini sağlamış durumdadır ancak yine de doğum kanalından geçerken hafifçe deforme olabilecek ölçüde yumuşaktır. Bebeğin yüzünün tüm karakteristik özellikleri oluşmuş durumdadır. Bu hafta, yanaklarda da yağ depolanmış ve güçlü emme kasları da bebeğin yüz hatlarını desteklemiştir. Ayrıca bebekte kol ve bacaklarda yağ tutulumu başlamıştır. Tüm organ sistemleri gelişim ve olgunlaşmasını tamamlamış durumdadır ve artık doğum sonrası için son küçük rötuşlar atılmaktadır. Bebek neredeyse hazır durumdadır. Tamamıyla gelişmiş bir çift böbreği vardır. Karaciğeri artık maddeleri işlemeye başlamıştır. Ancak hala olgunlaşan tek organ, akciğerlerdir. Bebeğin anne karnında kaldığı süre, onun kendi kendine nefes alma şansını katlayacaktır. Artık bebeğin içinde yüzdüğü suya oranla rahim içinde daha fazla yer kaplamaya başladığından, hareketleri de çok kolay olmayacaktır. Bebek yavaş yavaş doğum kanalına girer; baş sivrileşir ve deforme olur. Baştaki bu şekil değişikliği doğum sırasında daha da artar ama doğumdan 1-2 gün içinde normale döner. Dolayısıyla bebek yamuk veya şekilsiz bir kafa ile doğarsa şaşırılmamalıdır. Birkaç saat ile birkaç gün içerisinde bebeğin başı normal şeklini alacaktır. Bunun yanı sıra, bebeğin derisi yumuşaklaşıp diş etleri de sertleşmektedir.


Annedeki Değişiklikler
Anne, bebek ve plesante gittikçe büyümektedir ve bebeği çevreleyen amniotik sıvı miktarı da yükselmektedir. Ancak tüm bu faktörler de cenin ağırlığını ölçmeyi zorlaştırır. Bebeğin gerçek kilosunu, amnitoki sıvının ve plasentanın ağırlığını kestirmek oldukça zordur. Bu yüzden çoğu doktor, 500-1000 gram yanılma payı ile tahmin yürütmektedir. Bebeğin kilosu kestirilebilse de doktor, bebeğin sizin için fazla büyük olup olmadığını ya da sezaryene ihtiyacınız olup olmadığını söyleyemez. Genellikle anne adayı için önemli olan, bebeğin pelvisinize sığıp sğımayacağını ve doğum kanalından geçip geçemeyeceğini bilmektir.

Bazı kadınlarda pelvisten geçebilecek ortalama bebek ölçüsü 2.7-2.9 kg.'dır. Minyon kadınlarda bile bazen 3.4 kg.'lık ya da daha ağır bebeklerin fazla zorluk çıkarmadan geçebildikleri de görülmüştür. Bu haftadan itibaren anne adayı, doktoru haftada bir görmeye başlamalıdır. Rahim en yüksek konuma gelmiştir. Nefes almak çok zorlaşır ve göğüs kafesinde anlamsız bir acı hissedilebilir. Doktor, rahim ağzındaki incelme ve açılmayı kontrol etmek amacıyla muayene yapabilmektedir. Ayrıca bu haftalara gelindiğinde uykusuzluk probleminde artış görülebilir. Uykusuzluğun bir nedeni de bebeğin yavaş yavaş aşağı inmesi nedeniyle mesaneye baskı yapması ve sık aralıklarla tuvalete gitme gereksinimi duymak olabilir. Gece yatmadan önce sıvı alımını kısıtlamak bu konuda anne adayına yardımcı olabilir. Ancak bu durumda bebeğin leğen bölgesine inmesi nedeniyle anne adayında bir rahatlama ve hafifleme de hissedilebilir. Bebek artık mideye ve bağırsaklara baskı yapmadığı için iştah artabilir ve mide yanmaları da kaybolabilir. Bu haftadan sonra artık erken doğum sancıları başlasa bile doktor durdurmaya çalışmayacaktır. Bu sayede bebeğin doğum sonrası genelde sorunsuz ya da az bir bakım ile yaşamını kolaylıkla devam ettirebilir. Artık doğum yapılacak yerin ayarlanması, ulaşımın nasıl olacağı gibi konularda doğum planı oluşturmaya başlamalısınız. Yukarıda belirtilen bilgiler yaklaşık değerlerinde verilmiştir. Her hamilelikte farklılık gösterebildiği ve büyüme oranlarına göre değişebildiği göz önünde bulundurulmalıdır.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 62/100 (270 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Hafta Hafta Gebelik
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd