Durumunuzu Seçiniz.
>

Bebekteki Değişiklikler
Bu haftanın sonunda bebek yaklaşık 3 kilogram ağırlığında olacaktır ve gelişim süreci devam etektedir. Bebeğin boyu da yaklaşık 47 cm olup poposundan başına uzunluğu 35 cm. kadardır. Bu hafta içerisinde bebek klinik olarak doğum için yeterli olgunluğa ulaşmış durumdadır. Resmi olarak süresini doldurmuş olsa da anne karnında kaldığı her fazladan günden fayda sağlayacaktır. Ancak bebeğin büyümesi ve gelişmesi henüz bitmedi, hala kilo almaya devam ediyor ve erkek bebekler genellikle doğumda kız bebeklerden biraz daha kilolu olur. Bu hafta yağ birikimi dirseklerde, dizlerde, boyun ve bileklerde devam ediyor. O her geçen gün ortalama 25-30 gram arasında kilo almaya devam eder. Beyni ve sinir sistemi gelişmesini sürdürür. Bebekte bu hafta da yağ birikimi diz ve dirseklerde hızlanıyor. Boyun ve bilekleri de unutmamak lazım. Bebeğin diş etleri de olgunlaşmasını tamamladı ve artık sertleşmiş durumdadır. Hamileliğinizin başında ultrasonda görülen o ufacık canlı artık tam anlamıyla yaklaşık 3000 gram civarında bir insan yavrusu olmuştur. Annenin rahim duvarı geriliyor ve inceliyor, böylece içeri daha fazla ışık girebiliyor. Bu sayede belirli bir günlük aktivite döngüsü geliştiriyor. Bebek anne karnınızda geniş dalgalar oluşturarak kendini daha çok hissettirmeye başlar. Bir kaç hafta önce bebeğin gözlerini ışığa doğru hareket ettirebiliyordu. Artık rahmin dışındaki ışığa doğru dönebilir duruma gelmiştir. Ve dahası Bebeğin koordinasyonu bir şeyi parmakları arasında sıkarak tutacak kadar gelişmiştir.

 

Annedeki Değişiklikler
Bu haftadan sonra rahmi enfeksiyon ve bakterilerden koruyan mukus tıkaç, nişan düşebilir. Nişan doğumdan birkaç hafta, birkaç gün ya da birkaç saat önce gelebilir ve koyu kıvamlı, sarımsı bir akıntıdır ve bazen içinde bir miktar kan da olabilir. Rahim ağzı doğuma hazırlanmak için açılmaya başladığından bu tıkaç vücuttan tahliye edilebilmektedir. Herhangi bir akıntının olması durumunda doktora danışılması gerekmektedir.

Bebek şu anda hangi pozisyonda yerleştiyse (baştan-ayaktan vb.), doğuma kadar da aynı pozisyonda kalma olasılığı yüksektir. Bebeğin ters geliş pozisyonundaysa doktor sezaryen doğum önerebilir. Bu haftadan sonra doktor anne adayını her hafta düzenli görmek ve anne ve bebeğin durumunu değerlendirmek isteyebilir. Bu haftalarda anne adayının kilo artışı (hem bebeğin hem de sizin) çok hızlı olabilir. Bu haftalarda karnın üst kısmında bir boşluk ve rahatlama hissedilebilir. Bu bebeğin doğum kanalına doğru indiğini belirtir ve angajman olarak adlandırılır. Midenizdeki baskı ortadan kalkacağı için iştahın yeniden açılabildiği görülebilir. Benzer şekilde akciğerlerinizdeki baskı da olmayacağından soluk alıp vermede bir hayli kolaylaşabilir. İdrara çıkma sıklığı da angajman sonrası tıpkı hamileliğin ilk başlarındaki gibi iyice artacaktır. Bebeğin hareketleri dışarıdan rahatlıkla izlenebilir duruma gelmiştir. Zaman zaman karnın bir bölgesinde aniden bir yükselti fark edilebilir. Bebeğin hareketleri özellikle göğüs kafesinizin altında anneye acı verebilir, canını yakabilir. Eğer annenin ilk hamileliği ise bebeğin tüm doğum haftalarını tamamlaması ihtimali çok daha yüksektir. İstatistiklere göre daha önce çocuk sahibi olunuşsa ya da şu anda hamilelik ikiz ise doğum daha erken olabilir. Yukarıda belirtilen bilgiler yaklaşık değerlerinde verilmiştir. Her hamilelikte farklılık gösterebileceği ve büyüme oranlarının da değişebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 64/100 (186 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Hafta Hafta Gebelik
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd