Durumunuzu Seçiniz.
>

 

Bebekteki Değişiklikler
Bu haftanın sonunda bebek yaklaşık 3250 gram ağırlığında ve boyu da yaklaşık 51 cm. kalınlığında olacaktır. Ve haftalardır besinleri plasentadan bebeğe taşıyan göbek kordonunun şu anda boyu 50 cm. ve kalınlığı 1.3 cm kadardır. Rahmin tamamını doldurduğundan göbek kordonunun sıkışması veya bebeğin etrafına dolaşması olasılığı da vardır. Artık bebek çok sık uyumaya başlamıştır. Büyük gün çok yaklaşmıştır ve güç toplamak için uyumaktadır. Bebek % 96 ihtimalle, önce başın doğum kanalına girdiği bir pozisyonda bulunmaktadır. İçeride bebeğin artık pek fazla yeri kalmamıştır ve bebek kocaman olmuş durumdadır. Bebek artık annenin hem mesanesini dirsekleyip hem de ayak parmağını kaburgalara kadar uzatacaktır. Bebek halen bağışıklık sistemi açısından tam gelişmemiş durumdadır ve çocuk esi (plasenta) aracılığı ile anneden antikorları almaya devam etmektedir. Anne adayından geçen antikorlar bebeğin doğum sonrası en az 6 ay süreyle enfeksiyonlara karşı mücadelesinde yardımcı olacaktır.

Doğumdan sonra bebek, bazı antikorları (Ig A) sütten almaya devam edecektir. Bebeğin cildini kaplayan vernix ve lanugo tabakaları büyük oranda kaybolmuş durumdadır. Ayrıca bebeğin vücudundaki kısa tüycükler neredeyse kaybolmuş durumdadır. Bir miktar omuzlarında, kollarında ve bacaklarında kalmış olabilir. Ancak bu tüycükler zaman içinde tamamen ortadan kaybolacaktır. Bunun yanı sıra, bebeğin akciğerleri olgunlaşmaktadır ve dış dünyada görev almak için tamamen hazır hale gelmiştir. Bebek, doğum sonrasında vücut sıcaklığını ayarlamaya yardım edecek olan yağ depolarını biriktirmeye devam etmektedir. Normal yağın yanı sıra ense ve boyun kısmında, omuzları arasında ve iç organlarının etrafında özel "kahverengi" bir yağ biriktirmektedir. Bu kahverengi yağ hücreleri ilk haftalarında ısı üretmek için çok önemli olacaktır. Ve ayrıca bebeğin akciğerleri olgunlaşmaya devam etmekte ve sürfaktan üretimi artmaktadır. Son haftada anne adayının amniyon zarı her an açılabilir ve sularının gelebilme ihtimali vardır. Bazen bardaktan boşalırcasına hızlı ve fazla miktarda olan bu olay bazen de çok yavaş olabilmektedir. Hatta anne adayı kendini idrar kaçırırmış gibi hissedebilmektedir. Miktarı ne olursa olsun suların geldiği düşünülürse zaman kaybetmeden muhakkak doktoru aramalı ya da hastaneye gitmelidir.

Annedeki Değişiklikler
Hamileliğin bu son günlerinde anne adayı oldukça ağırlaşmıştır ve rahatsızlık hissedebilir. Ayrıca bebeğin doğum kanalına yerleşmesi (inmesi) nedeniyle bedenin ağırlık merkezi değiştiğinden denge kurmakta zorluklar yaşanabilmektedir. Bunun yanı sıra zaman zaman bacaklardan başlayıp vajina içine doğru ilerleyen titreşimler hissedilebilir. Bu elektrik çarpmasına benzer titreşimlerin nedeni bebeğin doğum kanalına yerleşirken rahmin etrafındaki sinirlere baskı yapmasıdır. Anne sahte doğum sancılarını bu hafta hissetmeye de başlayabilmektedir. Rahim ağzı, doğum için açılmaya hazırlanmakta ve mesaneye yapılan baskı da artmaktadır. Rahim ağzı (Serviks) giderek doğuma hazır hale gelmektedir. Daha kuvvetli kasılmalar hissedilebilir. Bebek ise doğuma neredeyse tamamen hazır durumdadır. Eğer sezaryen olunacaksa bu haftadan sonra herhangi bir gün doğum güvenle planlanabilir. Bazı durumlarda ise normal doğum planlanan gebelerde doktor suni sancı vererek doğumu gerçekleştirebilmektedir. Her annede doğum, kasılmalarla başlamayabilir. Doğumun bir diğer işareti olan amniyon kesesinin yırtılması da her an gerçekleşebilir. Amniyon kesesi yırtıldığında bazı kadınlarda aniden şiddetli bir su gelmesi olur, bazı kadınlarda ise sadece azar azar devam eden nemlenme olur. Kanama olduğunda, bebeğin hareketlerinde azalma hissedildiğinde, suyun geldiğini düşünülürse veya düzenli kasılmalar başladıysa derhal doktor haberdar edilmelidir.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 62/100 (297 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Hafta Hafta Gebelik
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd