Durumunuzu Seçiniz.
>

Hamilelikte 40. hafta anne adayları için, uzun bir hamilelik sürecinin bitiş çizgisini geçmeye bir adım kaldığını göstermektedir. Artık anne olmaya ramak kalmıştır ve doğum belirtileri anne adayları tarafından yoğun bir şekilde hissedilmeye başlanır. O halde uzun bir süre sabırla bekleyişin ardından 40. hafta anne adayları ve bebekleri için gelişim ve değişim açısından neler olmaktadır?

Doğumun yaklaşmasıyla birlikte anne adaylarında gözle görülür doğuma hazırlayıcı gelişimler meydana gelmektedir. Öncelikle bu hafta içerisinde doğum olma ihtimali çok yüksektir. Vücudun denge merkezi değiştiğinden anne adayı dengesini sağlamakta güçlük çekebilir. Peki kesin doğumun başladığına dair belirtiler neler olabilir? Eğer kanlı sümüksü akıntı geliyorsa bu 12- 24 saat sonra artık doğumun başlayacağına dair önemli bir işarettir. Amniyon zarının her an açılabilme ihtimali yüksektir ve sonuç olarak anne adayının suyu gelebilir. Bu su çok fazla ya da az olabilir. Ancak suyun miktarına bakılmaksızın doktora başvurulması gerekmektedir. Giderek şiddeti artan ve dayanılmaz hale gelen sancılar da doğumun gerçekleşeceğinin belirtileri arasında yer almaktadır. Sonuç olarak, derhal hastaneye gidilmesi gerekir. Bunların dışında, 40. hafta ilk defa anne ve baba olacak adaylarının beraber geçireceği son zamanlardır. Bundan sonra, artık aileye yeni bir birey katılacak ve yeni bir düzen kurulacaktır. Be sebeple, çiftlerin son zamanlarını bunu bilerek, kendilerini artık yeni bir değişim için hazırlıklı hale getirmiş olması gerekir.

40. haftada bebek ise artık vücudun belli gelişimsel özelliklerini tamamlamıştır. Ortalama kilosu 3400 gram olurken boyu ise 48-50 cm’dir. Bebeğin cildini kapsayan verniks adında kremsi madde artık ortadan kaybolur ve buna ek olarak tüyler de yok olmaktadır. Bebek artık gelişimsel özelliklerini tamamladığı ve büyüdüğü için anne karnında hareket edememekte ve artık dışarı çıkmayı beklemektedir. Bu haftada bebeğin cilt tonu ise pembe ve kırmızı renkte olduğu söylenebilir. 

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 74/100 (251 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Hafta Hafta Gebelik
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd