Durumunuzu Seçiniz.
>

 

Çocuk sahibi olmaya karar vermek, çocuk sahibi olmak kadar önemli bir sorumluluğu üzerine almak anlamına gelmektedir. Bu kararı vermeden önce, çiftlerin çok iyi düşünmesi gerekmektedir. Gebe kalınmaya karar verilmeden önce, çiftin sağlık kontrolünden geçmesi çok önemli bir yer teşkil etmektedir. Bu kontroller, çiftlerin endişelenmesi için değil, gebelik süresince sağlıklı ve rahat bir yaşam sergilenmesi için gerekli görülmektedir. Bu durum, jinekolog tarafından, çiftlere uygun bir dille anlatılabilmektedir. Hamilelik süresince ve doğum sonrasında, anne ve bebek sağlığını etkileyebilecek risk faktörleri, çiftin kan gruplarının tespit edilmesi ile oluşabilecek komplikasyon veya hastalık riski, çiftlerin jinekolog kontrolünden geçmesi ile belirlenebilmektedir. Aynı zamanda, jinekolog, yapılması gereken testleri de, çifte söyleyerek, bu durumu derinlemesine değerlendirmektedir. Bu yüzden, gebe kalınmadan önce, çocuk sahibi olmak isteyen çiftin, doktor kontrollerini gerçekleştirmesi gerekmektedir.


Jinekolojik muayene ile, rahim ve rahim ağzının değerlendirilmesi gerekmektedir. Bunun sağlanması iki farklı yoldan olabilmektedir. Karın veya vajinal yoldan jinekolojik ultrason uygulaması yapılmaktadır. Aynı zamanda, rahim ağzı kanseri ile ilgili, bir tehlike olup olmadığının kontrolü yapılmaktadır. Çifte, idrar testi uygulanmaktadır. Bu yolla, idrar yolu enfeksiyonu ve böbrekle ilgili problem olup olmadığı ve bunun gebelik süresince, anne ve bebeğe etkisinin nasıl olabileceğinin tespiti yapılmalıdır. Çiftin, kan gruplarının tespit edilmelidir. Bu şekilde, hepatit B, kızamıkçık, sarılık gibi hastalıkların, gebelik süresinde meydana gelme durumunda, bebekte oluşabilecek normal dışı durumlara karşı bağışıklık sistemi belirlenmiş olabilmektedir. Cinsel temas ile meydana gelebilecek komplikasyonların ve buna bağlı olarak oluşabilecek, düşük ihtimali belirlenmelidir. Bu enfeksiyona karşı, gebe kalınmadan önce, tedaviye başlanması gerekmektedir.


Hamile kalınmadan önce, doktora gidilmesi ile birlikte, çiftin sağlıklı bir gebelik süresi yaşaması için, bazı testlerin yapılması istenmektedir. Tiroit bezinin kontrolü için, kan testi yapılmaktadır. Bu, guatr ile ilgili bir problem olup olmadığının anlaşılması için en basit yöntem olmaktadır. Tam kan sayımı yapılmaktadır. Bu kan grubunun belirlenmesinde ve aneminin olup olmadığının saptanması açısından çok önemli bir yer teşkil etmektedir. Anemi varsa, doktor yapılması gerekeni, hastaya aktarmaktadır. Oldukça önemli olan, kan grubu tayini ve kan uyuşmazlığı olup olmadığı, doktor tarafından çifte söylenmektedir. Anne adayı olmak isteyen birey, antikor testi yaparak geçirmiş olduğu hastalıkların araştırılması sağlamaktadır. Bu hastalıkların, gebe kalınması için bir sorun teşkil edip etmediği, doğum sırasında veya doğum sonrasında anne ve bebek sağlığını tehlikeye atabilecek bir durum olup olmadığının anlaşılması için antikor testi gerekmektedir.


Çiftten biri, rh(-), diğeri rh(+) kan grubundaysa, kan uyuşmazlığı söz konusudur. Böyle bir durumda, gebe kalınmadan önce yapılacak doktor muayenesi daha da önemli olmaktadır. İlk gebelikte, bu durum, sorun teşkil etmeyebilmektedir, ancak gerekli önemler alınmazsa, sonra yaşanacak gebelikte, sorunlar oluşabilmektedir. Önlemlerin alınması ile, her türlü hamilelik ve hamilelik kanamaları engellenebilmektedir.


Sağlık kontrolünden geçmek, doktor tarafından, anne ve baba adayının, yaşının üzerine tehlikeli olup olmadığı, tehlike varsa, bunun ne ölçüde olduğunun anlatılması üzerine çok önemlidir. Yapılan doktor kontrolü ile, anne ve baba adayının doğurganlık potansiyeli araştırılmaktadır. Anne adayının, yumurta üretme, üreme organlarının yapı ve fonksiyonlarının araştırılması ile baba adayının sperm profili, çiftin çocuk sahibi olabilme durumu hakkında fikir verebilmektedir.


Doktor kontrolü yapılırken, çiftin metabolik kontrolleri yapılmaktadır. Glikoz, yağ ve proteine bağlı metabolizma bozukluğuna sahip olan anne ve baba adaylarının son durumu kontrol edilmektedir. Bunun sonucunda, hamile kalınması önerilmeyebilmekte ya da hamilelik sırasında ve sonrasında anne ve bebeğin sürekli kontrol edilme uyarısı verilebilmektedir. Bunun dışında, kalıtsal hastalıkların kontrolü de yapılmaktadır. Çiftin, soyağacında ve kendine ait veya gelişme ile ilgili bir taşıyıcının araştırılması, hamilelik süresince çok önemli olmaktadır. Her iki eşten de, kromozom tayin edilmekte ve sonuçlara göre eşlere bilgi verilmektedir. Buna göre, hamileliğin daha kolay geçebilmesi için, yapılması gerekenler, doktor tarafından uyarılmaktadır.

Çocuk sahibi olmak için, zaman ve olanaklar yönünden titizlikle karar verilmesi gerekmektedir. Bu karar alındıktan sonra anne ve baba adayının sağlığının, çok yönlü bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Bu durum, gebe kalınması, gebeliğin ve sonrasının sağlıklı olabilmesi ve bebek sağlığı için son derece önemli olmaktadır.

 

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 62/100 (158 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Hamileliğe Hazırlık
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd