Durumunuzu Seçiniz.
>

 

Hamilelik, yumurta hücresi ile spermin buluşması sonucu başlar. Yeni bir hayatın temeli atılmış olur. Bu canlı, anne karnında gelişmeye başlar. Normal şartlar altında, zihinsel ve fiziksel oluşumunu tamamlayarak 40.haftanın sonunda annenin karnından ayrılarak, dünyaya adım atar.

Gebeliğin ilk dört haftası, yumurtlama, döllenme, hücrenin bölünmesi, hücrenin rahime ulaşması, döllenmiş hücrenin rahime yerleşmesinden oluşmaktadır.


Beşinci ve altıncı haftalarda, bir elma çekirdeği boyutunda olan embriyo sıvı dolu bir kesenin içinde yüzer. Taslak şeklinde duran beyin ve omurilikten oluşan bir sinir sistemine sahiptir. Baş bölümünde, gelecek haftalarda oluşacak göz ve kulakları için dört oyuk belirmiştir. Sindirim sistemi, ağız ve çene yapısı oluşmaya başlamıştır. Kalp, henüz tam olarak oluşmamıştır, göğüsün önünde minik bir kabarıklık olarak görülebilir. Altıncı haftanın sonunda kalp atmaya başlar. Kan damarları oluşmaya başlamıştır. Gelecek haftalarda oluşacak kol ve bacaklar için dört kabarcık belirmiştir.
Yedinci haftada, küçük bir üzüm tanesi büyüklüğünde olan embriyonun başı biraz daha büyümüştür. Gövdeye doğru bükülmüş ve yüz oluşmaya başlamıştır. Gözler başın iki yanında yer almaktadır ve henüz kapalı konumdadır. Gözü kapatan dokunun altında da bir koyuluk görülür. Kollar ve bacaklar net bir şekilde görülebilir, hatta parmakları oluşturacak yarıklar bile gözlemlenebilir. Artık, kalp de vücuda kan pompalamaya başlamıştır. Bebeğin sinir sisteminin taslağı tamamlanmıştır. Gelecek haftalarda oluşacak kemiklerin, oluşumunu sağlayan hücreler gelişmeye başlamıştır. Bebeğin, akciğeri, bağırsağı, karaciğeri, böbreği ve cinsel organı görülür.


Sekizinci haftada, çilek büyüklüğünde olan embriyoya fetus adı verilir. Gelişimini tamamlamamış da olsa, belli başlı bütün iç organlar oluşmuştur. Kollar ve bacaklar uzamış, omuzlar, dirsekler, kalçalar ve dizler belirginleşmiştir. Parmaklar görünür bir hal almıştır. Dengeyi ve işitmeyi sağlayan içkulak gelişmeye başlar. Yüz belirginleşmiş, burun ucu, burun delikleri, ağzı oluşturacak alt ve üst çeneler ortaya çıkmıştır. Hatta, dilini de gözlemlemek mümkündür. Anne adayı fark edemeyecek dahi olsa, bebek bu dönemde hareketlenme halindedir.
12. ile16. haftalar arasında, bütün iç organlar oluşmuş ve çalışır bir hale gelmiştir. Bu sebepten dolayı, annenin ilaç almasından ya da hastalanmasından etkilenerek, bebeğin zarar görme olasılığı azdır. Kulak memesi oluşmuştur. El ve ayak parmaklarını birlikte gözlemlemek mümkündür. Parmaklarında minik tırnaklar gelişmeye başlar. Bu haftalarda, kas gelişimi de görülür ve buna bağlı olarak bebek daha çok hareket eder. Ancak, anne bunu halen fark edemez. Yumruklarını sıkabilir, ağızını açabilir ve dudaklarını büzebilir. Artık emebilir ve çevresini saran sıvıyı tutabilir. Aynı zamanda idrarını da yapabilir.


16. ile 20. haftalar arasında, kaşlar ve kirpikler oluşur. Vücudunda, sonra dökülecek olan tüylenme meydana gelir. Bebeğin cildi, saydam denebilecek kadar ince bir yapıdadır,hatta kan damarları görülebilmektedir. Kol ve bacak eklemleri oluşmuş, kemikler sertleşmeye başlamıştır. Cinsel organı, cinsiyetini belli edecek miktarda gelişmiştir, ancak annenin ve babanın öğrenmesi için henüz erkendir. Bebeğin solunum hareketleri başlamıştır. Başparmağını emebilir. Çok hareketli olmasına rağmen, anne, bu hareketlenmeyi farkına varamayabilir. Bebeğin kalbi, anneninkine göre iki kat hızlı atar ve bu aylarda, bebeğin boyunda hızlı bir gelişim görülür.


20. ile 24. haftalar arasında, bebeğin saçları belirginleşmeye başlar. Dişleri gelişim aşamasındadır. Deriyi koruyan, beyaz yağlı madde oluşmaktadır. Hastalıklara karşı direncini arttıracak maddeler, anneden bebeğine geçmeye başlamıştır. Bebeğin hareketlenmesi daha da hız kazanmıştır; anne adayı, başta bunu karın guruldaması gibi algılayabilir. Annenin içinde bulunduğu ortamın gürültü yapısına göre, hareketlenme miktarı artabilmektedir.


24. ile 28. haftalar arasında, henüz yağ depolanması gerçekleşmemiştir. Bu yüzden, zayıf bir görünüme sahiptir. Deride ter bezleri oluşmaya başlar. Kol ve bacaklarındaki kaslar iyice gelişmiştir ve bebek bunları sık sık hareket ettirir. Öksürme ve hıçkırma gerçekleşebilir. Hıçkırıklar, bebeğin tekme atması gibi algılanabilmektedir.


28. ile 32. haftalar arasında, cildi pembe ve buruşuk bir haldedir, ancak bir önceki evrede depolanmamış yağ tabakası, bu haftalarda toplanmaya başlar. Beyindeki düşünme merkezi büyüyüp karmaşık bir hal almaktadır. Hızlı bir gelişim içindedir ve ağrı hissetmeye başlayabilir. Dilindeki tat alma cisimciklerinin sayısı çok olduğu için tat alma duyusu kesindir. Akciğerler ve bunların esnekliğini sağlayan maddeler henüz tam olgunlaşmamıştır. Anne karnına dokunulduğunda, bebeğin hareketlenmesi hissedilebilir. Tekme atarken ya da sağına soluna dönerken, ayağının ve poposunun biçimi, karın üstünde bir kabartı olarak görülebilir.


32. ile 36. haftalar arasında, bebek, doğumdan sonra nasıl görünecekse, o görüntüyü kazanmıştır. Ancak, biraz daha büyümeye ve zamana ihtiyacı vardır. Karanlığı ve aydınlığı ayırt edebilecek zihinsel yapısı gelişmiştir. Rahim içindeki yer iyice daraldığı için, bu haftalarda baş aşağı konuma gelmeye başlar.


36. ile 40. haftalar arasında, parmaklarında oluşan tırnaklar henüz yumuşaktır. Erkek bebekte testisler normal yerlerine inmiş olmalıdır. Kalan dört hafta süresinde, bebeğin günde 28gr alması gerekmektedir.


40.haftada, bebeğin vücudunda oluşan tüylerin çoğu kaybolmuştur. Omuzlarda, kol ve bacaklarda biraz kalmış olabilir. Tüm vücut ya da deri kıvrımları yağlı madde ile kaplanmıştır. Bebeğin bağırsaklarında, koyu renkli bir madde birikmiştir. Bu haftanın sonunda, doğum gerçekleşir.

Bebeğin rahimdeki konumu bağdaş kurar durumdadır ve çevresi su ile çevrilidir. Her türlü besin ve oksijen için anneye bağımlı bir haldedir. Görme konusunda, 24.haftada gözleri kapalıdır, ancak 28.haftada gözlerini açıp kapamaya başlar. İşitme konusunda, ses duyabilir, eğer uyku halinde ise gürültülü müzik ile uyanabilir. Hoşuna gitmeyen bir seste sıçrama halinde olur. Emme, yutma ve soluma konusunda, başparmağını emer ve kendini çevreleyen ılık suyu yutar. İdrarını da aynı suyun içine yapar. Tat algısı konusunda, dilde tat alıcı tomurcuklar oluşur, en geç 28.haftada, tatlı, ekşi ve acıya tepki verir. Hareket konusunda, tekmeleme, yumruklama ve takla atma gerçekleşebilir. Uyku düzeni konusunda, bebeğin uykusu düzensizdir, anne adayı uyumaya çalışırken o hareket halindedir. Kişilik konusunda, beynin kişilik ve zeka ile ilgili bölümleri 7.ayda karmaşık bir hal alır ve zamanla gelişmeyi sürdürür.


40 haftalık bir süreç olan gebelik, hem anne sağlığı hem bebek sağlığı için çok önemlidir. Bebeğin ilk fiziksel ve zihinsel yapısı anne karnında iken oluşur. Bebeğin fiziksel ve zihinsel açıdan zarar görmemesi, olması gerektiği gibi gelişim sürmesi ve sağlıklı olması için, annenin düzgün beslenmesi ve tehdit unsuru olan ortamlardan kaçınması gerekmektedir.

 

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 76/100 (191 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Hamilelik / Gebelik
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd