Durumunuzu Seçiniz.
>

Annelerin en çok ilgisini çeken konulardan birisi, anne karnındaki bebeğin dış dünyaya, ışığa ve seslere olan tepkisidir. Anne adayları doğru beslenme ve sağlıklı bir yaşam dışında daha neler yaparsa bebeğinin gelişimine yardımcı olacağını düşünürler.

Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre, doğum öncesi ve hamileliğin son 3 aylık döneminde anne rahminin bebeğin kulağında bir konser etkisi yarattığı, ritim ve ahengin bebeğin gelişimine çok büyük katkı sağladığı bilinmektedir. Bebeklerin beyni, daha anne karnındayken çevresindeki sesleri ve ritimleri çözmeye çalışır.

Hamileliğin 26. haftası itibariyle beyindeki işitme sistemi aktif olur fakat dışarıdaki sesler anne karnındaki bebeğin kulağına kadar gelemez. Çünkü rahimde bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısı ve kaslar dışarıdaki seslerin bebeğe ulaşmasını engeller. 6. ve 7. aylardan sonra, bebekler seslere ve müziklere tepki vermeye başlarlar. Hatta bebekler anne karnındayken dinledikleri müzikleri, doğumdan sonra dinledikleri zaman hatırlayabilmektedirler.

Anne karnındaki bebeğe dışarıdan gelen sesler vücut hareketlerinde ve kalp atışında değişikliklere neden olurlar. Yüksek ses bebeğin kalp atışını hızlandırırken, bazı sesler ise kalp atışını yavaşlatabilir. Anne karnından duyulan sesler, bebekte hareketlerin ortaya çıkmasının yanı sıra, öğrenmeye de neden olurlar. Bu öğrenme biçiminin en temeli ortama uyum sağlama ve alışkanlık kazanmadır. Örnek olarak sıkıcı ve sürekli olan seslere dikkat verilmemesi bu öğrenmeye örnektir. Farklı bir müzik duyularsa, bebekler ona tepki göstererek değişikliğin farkına vardıklarını gösterirler. Bebekler hamileliğin son evrelerinde anne karnına gelen sürekli ve aynı olan uyarıcılara alışmış durumdadırlar. Uyarı şekli değişmediği sürece bir tepki vermezler. Yavaş ve nazik yapılan uyarılara tepki göstermezlerken, gürültülü ve şiddetli olan seslere hareket ederek tepki gösterirler.

Bebeklerin anne karnında en çok işittikleri ses annenin kalbinin atışlarıdır. Yapılan bir çalışmada, bir grup yeni doğmuş bebeğe, kaydedilen kalp atış sesi dinletilmiş, başka bir gruba ise dinletilmemiştir. Kalp atış sesi dinletilen gruptaki bebeklerin dinletilmeyenlere göre daha verimli uyudukları ve daha iyi uyku düzenine sahip oldukları görülmüştür. Ayrıca bu gruptaki bebeklerin daha hızlı gelişim yaşadıkları belirlenmiştir.

Anneler, hamilelik sürecinde, keyifle şarkılar söyleyip müzik dinlerlerse, bebeklerinin de bu keyfi yaşayacağını unutmamalıdırlar. Anne karnındaki bebekler, annelerin ruh halline ( neşe, öfke, vb.) göre değişen ses tonlarını anlayabilirler. Güven veren, sakin bir ses tonu ile anne karnındaki bebeğe bir şeyler anlatıldığında, onların daha huzurlu, daha güvenli olacağı unutulmamalıdır.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 80/100 (241 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Hamilelik / Gebelik
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd