Durumunuzu Seçiniz.
>

Bebeğiniz doğmadan önce kendinize uygun olan doktoru ve muayenehaneyi araştırmalısınız. Aile hekimi ya da çocuk doktorunu tercih edebilirsiniz. Pediatristler çocuk sağlığı üzerine uzmanlaşmış doktorlardır.

Doğduğu andan itibaren doktorunuz çocuğunuzu muayene etmeye başlar. Bu nedenle doğumdan önce size uygun olan doktoru bulmak ve sizi tanımasına izin vermek çocuğunuz için oldukça önemlidir.

Uygun doktoru bulmanın en güzel yolu bir arkadaşınızın, akrabanızın ya da ebenizin tavsiyesidir. Çocuğunuz doğmadan önce doktorunuzu aramaya başlayın. Çünkü bunun için epey zamana ihtiyacınız olacaktır.

Birisi size bir doktor önerdiğinde şu soruları sorun:

 • · Bu doktorun hangi özelliklerini seviyorsun?
 • · Bu doktorun hangi özelliğini sevmiyorsun?
 • · Doktor, sorunlarını yanıtlıyor mu?
 • · Çocuklarına karşı nazik ve anlayışlı mı?
 • · Çocukların doktoru seviyor mu?
 • · Doktor aklınızdan geçen soruları dinleyip sorunların çözümü için size zaman ayırıyor mu?
 • · Doktor, emziren anneler konusunda deneyimli mi?
 • · Doktor, beslenme konusunda sizinle aynı fikirleri paylaşıyor mu?

Size doktor tavsiye edebilecek hiç kimseyi tanımıyorsanız telefon rehberini kullanın. Önce size en yakın doktorları arayın. Doktorunuz ne kadar yakın olursa o kadar iyidir.

Önce telefonda bir görüşme yapın. Resepsiyonist ya da doktorun yardımcısıyla da görüşün onlarla da iletişim içinde olacaksınız. Eğer nazik ve anlayışlı değillerse bu noktayı aklınızdan çıkarmayın. Her telefon açtığınızda bu tarz bir yaklaşım hoşunuza gitmez, değil mi?

Uygun bir doktor seçmek için interneti de kullanabilirsiniz. Bu konuda birçok site bulabilirsiniz.

Aklınıza Takılan Sorular

Doktorunuzun yardımcısına ya da resepsiyonistine sorabileceğiniz muhtemel sorular şunlardır:

Hangi saatler arası açıksınız?

Doktorunuz mesai saatleri dışında ya da cumartesi günleri hasta kabul ediyor mu? Çocuklar olur olmaz saatlerde, hafta sonlarında ya da tatil günlerinde hastalanabilirler. Özellikle gece yarısı burunları tıkanabilir ve nefes almakta zorluk çekebilirler (çünkü bebekler tıkalı olsa dahi burunlarından nefes almaya çalışmakta ısrar ederler). Nefes almalarını kolaylaştırmak için yapılacak tek şey burunlarını temizlemektir.

Kontrol muayenelerini nasıl takip ediyorsunuz?

Çocuklar kulak enfeksiyonu gibi kontrol muayenesi gerektiren birçok hastalık geçirirler. Kontrol muayenesinde nasıl bir prosedür takip edildiğini ve kontrol muayenesi için ne kadar ücret ödemeniz gerektiğini önceden öğrenmelisiniz.

 Randevusuz muayene yapıyor musunuz?

Bazen rutin bir muayene yerine çocuğunuzun ilacı bitiğinde doktorunuz çocuğunuzun durumunu görmek isteyebilir. Bu durumda randevu almanız gerekmez. Doktorun bu şekilde çalışıp çalışmadığını öğrenin. Bu kısa muayeneler rutin kontrollerden daha ucuzdur. Doktorunuz bu kontrolleri çocuğunuzu doktora her getirişinizde ücretin tamamını ödemek zorunda olmadığınızı göstermek ve sizi cesaretlendirmek için yapar.

Belirli bir ödeme planı var mı?

Doktorunuza nasıl ödeme yapmanız gerektiğini önceden belirlemelisiniz.

 Acil bir durumda ne yapmalıyım?

Acil bir durumda doktorunuzu gece arayabilecek misiniz?

Müsait olmadığınız zamanlarda yönlendireceğiniz başka doktorlarınız var mı?

Doktorunuz muayenehanesini başka doktorlarla paylaşıyor mu? Eğer muayenehanede birden çok doktor varsa çocuğunuzu yalnız tek bir doktor mu muayene edecek yoksa rotasyon yöntemiyle mi muayene edecekler? Eğer çocuğunuza birden çok doktor bakarsa hasta- doktor ilişkisi geliştirmek zor olabilir. Öte yandan birden çok doktor olması durumunda çocuğunuzu muayene edecek doktor bulmakta zorluk çekmezsiniz. Ayrıca bir doktorun haftanın yedi günü ve günün yirmi dört saati çalışmasını düşünmek mantıksızdır. Doktorlarında dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bu nedenle sürekli muayene olduğunuz doktor müsait olmadığı anlarda sizi başka bir doktor arkadaşına yönlendiriyorsa endişe etmenize gerek yoktur. Bu nedenle ihtiyaç duymazsanız dahi diğer doktoru önceden tanımanız faydalı olacaktır.

Bekleme odanız nasıl?

Bazı doktorların muayenehaneleri genel kontrole gelen çocuklar için ayrı, hasta çocuklar için ayrı odalara sahip olacak kadar geniştir. Çocuklar mikropları genellikle elleriyle bulaştırırlar. Doktorunuzun muayenehanesindeki oyuncaklar genellikle bol bol ellenmiş, üzerlerine öksürülmüş ve hapşırılmıştır. Çocuğunuz muayenehaneye geldiğinde sağlıklıysa bile o oyuncakları elledikten sonra aynı şeyi söylemek mümkün olmayabilir. Sağlıklı ve hasta çocukların ayrı ayrı odalarda ya da farklı saatlerde muayene edilmesi oldukça önemlidir.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 64/100 (119 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Hamilelik / Gebelik
Kategorisindeki Diğer Konular
 • Yorumlar
 • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
  Sosyal Ağlar
 • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd