Durumunuzu Seçiniz.
>

Hamile ve çalışan bayanların, doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta doğum izni hakları bulunmaktadır. Çoğul gebeliklerde, doğum öncesi süreye 2 hafta daha eklenmesi öngörülmektedir. Bununla birlikte, istenmesi halinde doktor raporuna dayalı olarak, doğum öncesi 3 hafta kalana dek çalışmaya devam edilmesi mümkün olmaktadır. Böylesi bir durumda doğum öncesi çalışarak geçirilen süre doğum sonrası kullanılan izin süresine eklenir.

Doğum yapan bayanların 16 haftalık doğum izini bitiminden itibaren, istemeleri halinde kendilerine 6 aya kadar ücretsiz izin verilmesi kanuni bir zorunluluktur. Verilen bu ücretsiz izin süreleri çalışma süresinden sayılmayacak, yıllık ücretli izin haklarının hesabı bakımından dikkate alınmayacaktır. Anneler çocuk 1 yaşına gelene dek günde 1,5 saat süt izni kullanma hakkına sahiptir. Verilen bu izin süreleri işçinin çalışma süresinden sayılmaktadır.

2013 yılında TBMM'ye sunulacak yeni yasa tasarısı ile doğum izninin Doğum öncesi 8, doğum sonrası 16 hafta olmak üzere 24 haftaya çıkarılması planlanmaktadır.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 62/100 (148 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Hamilelik / Gebelik
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd