Durumunuzu Seçiniz.
>

 

Her gebelik ve her bebek özeldir. Bu durum, sayısız miktarda çiftin, sayısız miktarda yaşadığı deneyim olmasına rağmen, her çift için annenin gebeliği eşsiz bir durumdur. Bebek sahibi olmak, her aileye heyecan ve mutluluk katmaktadır. Olumlu düşüncelerin arkasında, özellikle anne adayının, doğum öncesi yaşadığı endişeler vardır. Bu endişelerin çoğu, bireyin ilk kez bebek sahibi olacağından kaynaklanmaktadır. Deneyimsizlik ve bilinmezlik bu duygunun en büyük sebebidir.

Anne adayı, bebekle beraber bütün vücudunun değişikliğe uğrayacağını ve eskisi gibi olmayacağını düşünebilmektedir. Bu dönemde, bebeğin besin kaynağı annenin yediği besinlerdir. Bu yüzden dolayı anne sağlıklı bir şekilde beslenmelidir. Hamilelik süresince, anne yaklaşık olarak 12.5 kilo almaktadır. Kilo alımı dışında, vücudunda çatlaklar oluşabilmekte ve tüylenme artabilmektedir. Bu da görüntüsünde gözle görülür değişikliğe sebep olmaktadır. Anne adayı, bunun sürekli devam edeceğini düşünebilmekte ve endişeye kapılabilmektedir. Ancak, bu durumun geçici olduğunu unutmaması gerekir. İyi bir anne olup olamayacağı düşüncesi de gebelik süresince anne adayının beynini kemirebilecek düşüncelerden biri olabilmektedir. Daha önce bu deneyimi yaşamadığı için, bu endişeyi yaşaması çok normaldir. Ancak, iyi bir anne olup olunamayacağı doğumdan sonra anlaşılabilmektedir. Ona iyi bir gelecek verebilip veremeyeceğini düşünen anne, doğum sonrasında bebeğini kucağına alarak düşünceleri tamamen değişecek, ona dokunmanın verdiği heyecanla bu endişeler silinecektir. Bu yüzden, hamilelik süresince bunu düşünmemek en doğrusu olacaktır.

Gebelik boyunca, annelik için doktordan yardım almak uygun bir seçenek olabilmektedir. Bunun dışında, daha önce, ilk defa denenip başarılı olunan bir aktivite akıla getirilip, bu işin üstesinden de gelinebileceğine inanmak gerekmektedir. Bu şekilde, bu korku da ortadan kalabilecek duruma gelmektedir. Anne adayı, eşi ile ilişkisinde değişiklik olup olmayacağı düşüncesi de endişeleri arasında yer almaktadır.

Gebelik öncesinde, sadece kendi hayatından sorumlu olan anne, gebelikle beraber, bebeğinin de hayatından sorumludur. Bu da eşiyle eskiden yaptığı aktiviteleri kısıtlayabilmektedir. Gebelikte başlayan bu sürecin, doğumdan sonra da devam edebileceği korkusu, eşi ile olan ilişkisinin zarar görebileceğini düşünebilir duruma gelebilmektedir. Bu konuda, baba adayının, anneyi rahatlatması ve onu ne kadar çok sevdiğini dile getirerek bu endişenin yersiz olduğunu ona anlatması gerekmektedir. Annenin en çok korktuğu diğer bir sorun ise, doğacak bebeğini sevip sevemeyeceği düşüncesidir. Dokuz ay boyunca içinde yaşattığı bu canlıyı sevemezse, ona bakmak, onu beslemek, onun için kendinden ödün vermek istemeyecek duruma geleceğini düşünmektedir. Ancak, bu endişe uzun süren bir duygu değildir. Zamanla bu, yok olmaktadır.


Bebeğin doğması ile aile maddi açıdan zorlanabilmektedir. Gebelik süresince, anne bu durumun olabileceğini düşünerek, korkuya kapılabilir. Doğum sonrasında olabilecek belirsizlik ve yetemeyebilirlik, abartılı bir şekilde endişe duymasına sebep olabilir.


Her anne adayı, sağlıklı bir bebek doğurmak ister, ancak etrafından duyduğu, haberlerden işittiği veya gazeteden okuduğu olumsuz doğum örnekleri, kendisinin de başına gelebileceğini düşünmesine sebep olabilmektedir. Bununla da kalmayıp, kendi kafasında senaryo üretmesine neden olabilmektedir. Bu şekilde kendi kendini korkutmaya devam ederek, abartılı bir şekilde endişe duymaya başlayabilmektedir.


Anne adayı, korkularını, kaygılarını, sorunlarını baba adayı ve doktoru ile paylaşmalıdır. Bu paylaşımlar doğum öncesi endişeyi en aza indirecek duruma gelebilmektedir ve bu da psikolojik olarak, sağlıklı bir hamilelik geçirilmesine yardımcı olmaktadır.

Hamile olan kadın, son derece hassastır. Hormonel değişikliğin sebep olduğu ani duygu değişimleri yaşayabilmektedir. Bununla birlikte, annenin gebelik süresince yaşayabileceği endişe duygusu mevcuttur. Günümüzde, anne adaylarının %90'ında bu durum yaşanmaktadır. Hamilelikte ilk adım, yeterli ve doğru kaynaktan bilgi edinme olmalıdır. Bilgi edinişin, ediliş tarzının da, annenin, kaygı yaşayıp yaşamaması için çok önemlidir.


Normal olan bu süreç, doğumla birlikte tamamen sona erebilecektir.

 

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 62/100 (60 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Hamilelik / Gebelik
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd