Durumunuzu Seçiniz.
>

Gebe kalınmaya karar verildiği zaman, nasıl bir serüvene girilmek istendiğinin farkında olunması gerekir. Yeni bir canlıyı hayata katacak olmanın verdiği heyecan ile çeşitli rahatsızlıklarla karşı karşıya kalınabilir. Hormonal değişikliğe ve vücuda fazla yüklenmeye bağlı olarak hastalıkların ortaya çıkması normaldir. 

Diş eti kanaması, gebeliğin tamamında oluşabilir. Özellikle dişleri fırçalarken oluşur. Gebelikte dişetleri yumuşar ve daha kolay kanar, iltihaplanır. Bu da, diş taşlarına, dişeti hastalıklarına ve çürüklere yol açar. Önlemek için, yemeklerden sonra dişler, diş ipiyle araları temizlenip fırçalanmalıdır. Diş doktorunun kontrolünden geçilmelidir. Röntgen gerektiren muayene ve genel anestezi gerektiren tedavilerden kaçınılmalıdır.


Nefes darlığı, gebeliğin son üç ayında ortaya çıkar. İş yaparken ve konuşurken, annenin soluk soluğa kalmasıyla kendini gösterir. Gebeliğin sonlarında, irileşmiş bebek, diyaframa baskı yapar, bu da soluk alıp vermeyi zorlaştırır. Annedeki kansızlık da nefes darlığına sebep olabilir. Önlemek için, anne, her fırsatta dinlenmeli, soluğu kesildiğinde oturacak yer bulmalı, yoksa da çömelmelidir. Geceleri, üst üste birkaç yastık koyularak uyunabilir. Eğer, çok rahatsız ederse, doktora danışılmalıdır.


Peklik, gebeliğin tamamında görülebilir. Normale göre, daha az tuvalete çıkma, dışkının sert ve kuru olmasıyla kendini gösterir. Gebelik hormonu, bağırsak kaslarını gevşeterek bağırsakların çalışmasını yavaşlatır ve kabızlığı oluşturur. Önlemek için, lif açısından zengin besinler alınmalı ve bol bol su içilmelidir. Düzenli jimlastik yapılmalı ve verilen ilaçlar tok karnına bol su ile alınmalıdır. Müshil ilaçlarından kaçınılmalıdır. Papatya, rezene ve zencefil çayı duruma iyi gelebilir.


Kramp, gebeliğin son üç ayında kendini gösterir. Baldır ve ayaklarda, geceleri sancılı kasılmalar oluşabilir. Bacaklar gergin ve ayak parmakları bükülüyken daha sık görülür. Kalsiyum eksikliği, krampların oluşmasında en büyük etkendir. Önlemek için, kramp oluşan yeri ovarak masaj yapılmalı ve dolaşımı sağlamak için birkaç dakika yürünmelidir. Kalsiyum içerikli besinler bol bol tüketilmelidir.


Bayılma duygusu, gebeliğin ilk üç ayında ve son üç ayında görülür. Baş dönmesi, denge bozukluğu, oturma ya da uzanma gereksinimi duyma olarak kendini gösterir. Gebelikte, tansiyon normalden daha düşük olur, bu da bayılma hissi verir. Önlemek için, uzun süre ayakta durulmamalı ve birdenbire halsizlik hissedildiğine oturulmalı ve baş dizlerin arasına yerleştirilmelidir. Sıcak banyodan ya da yataktan birden bire çıkılmamalı ve sırtüstü yatılıyorsa önce yan dönüp kalkılmalıdır.


Sık idrara çıkma, en çok, gebeliğin ilk üç ayında ve son üç ayında görülür. Olağandan daha sık idrara gitme isteği olarak kendini gösterir. Rahim, idrar torbasına baskı yapar ve bu durum oluşur. Geceleri tuvalet için kalmak, anneye zor gelebilir, bunun için akşamları daha az su içilmesi gerekir. Aynı zamanda idrar yapımı sırasında yanma hissi oluşuyorsa doktora danışılması gerekmektedir.


Mide yanması, gebeliğin son üç ayında görülür. Göğüsün orta yerinde güçlü bir yanma ile kendini belli eder. Gebelikte, mide girişinde bulunan kapak gevşer ve mide asidi yemek borusuna kaçabilir. Önlemek için, baharat ve kızartma yenmemelidir. Geceleri ılık süt içilebilir ve yatakta baş yüksek tutulur. Aynı zamanda, papatya ve nane çayı iyi gelebilir. Eğer çok rahatsız ediyorsa, doktora danışılmalıdır.


İdrar kaçırma, gebeliğin son üç ayında görülür. Gülerken, koşarken, öksürürken ya da hapşırınca kendini gösterebilir. İdrar yollarındaki kasların zayıflamasına bağlıdır, ayrıca bebeğin büyümesi sonucu, idrar torbasına baskı yapmasıyla da ortaya çıkabilmektedir. Önlemek için, sık sık tuvalete gitmek gerekir. Alt idrar yolu kaslarını çalıştıracak egzersizler yapılmalıdır.


Sabah bulantısı, gebeliğin ilk üç ayında görülür. Sigara dumanı ve belirli yemeklerin yol açtığı tiksinme ve kusma isteği olarak kendini gösterir. Yorgunluk, bulantı ve etkilerini arttırır. Önlemek için, sabahları kalkmadan önce bir parça peksimet atıştırılabilir. Bulantı verici yiyecek ve kokulardan uzak durulmalıdır. Gün boyunca, sık sık ama azar azar azar yenmelidir. Aynı zamanda, demli zencefil ya da papatya çayının içilmesi iyi gelir.


Hemoroit, gebeliğin son altı ayında görülür. Tuvalete çıkıldığında kaşıntı, ağrı, sancı ve bazen kanama olarak kendini gösterir. Bebek başının, makat çevresindeki damarlara yaptığı baskıyla, buradaki kan dolaşımı bozulur ve damarlar olgunlaşır. Önlemek için, kabız olmamaya özen gösterilmelidir. Uzun süre ayakta kalınmamalıdır. Eğer, uzun sürerse, doktora danışmak ve ilaç tedavisi gerekir.


İslik, gebeliğin son üç ayında görülür. Göğüs altı ve kasık gibi, derinin kıvrımlı bölgelerinde kızarıklık ve kaşıntı olarak kendini gösterir. Bu yakınma daha çok şişman ve terleyen annelerde görülür. Önlemek için, isliğin oluştuğu bölgeler, doğal sabunla sık sık yıkanıp iyice kurutulmalıdır ve losyon kullanılmalıdır. Ayrıca, pamuklu giysiler giyilmelidir.


Uyumada güçlük, gebeliğin tamamında görülebilir. Bebek tekmesi, sık sık idrara çıkma ve büyüyen karın nedeniyle rahatsız yatılır ve uyku düzeninde bozulma yaşanabilir. Önlemek için, gevşeme egzersizleri ya da ılık bir banyo yapılabilir. Yatmadan önce, bir bardak ılık suya biraz bal ve elma sirkesi karıştırılarak içilebilir.


Gebelik çatlakları, gebeliğin son altı ayında görülür. Göbekte, kasıkta ve göğüste, kırmızı renkte çatlaklar olarak kendini gösterir. Gebelikte, deri çok gerginleşir ve çatlaklar oluşabilir. Aşırı kilo alımı da bunu tetikler. Önlemek için, hızlı kilo alımından kaçınılmalıdır. Cilde nemlendirici sürmek işe yarayabilir. Lavanta ve portakal çiçeği esansları ile hafif masaj yapılabilir.


Terleme, gebeliğin son altı ayında görülür. Ufak tefek işleri yaparken ya da gece uykusundan uyanırken kendini gösterebilir. Hormon değişikliği ve cilde yönelik kan akımının artışı nedeniyle oluşur. Önlemek için, geniş ve pamuklu giysiler giyilmelidir. Bol su içilmeli ve gece uyurken pencere açık bırakılabilir.


Parmak ve bileklerde şişme, gebeliğin son üç ayında görülür. Sıcak havalarda, akşamları ayak bileklerinde şişlik olarak kendini gösterir. Vücut fazla suyu tuttuğu için oluşur. Önlemek için, bacaklar yükseğe kaldırılarak dinlenilmelidir ve hafif egzersizler yapılmalıdır.


Mantar, gebeliğin tamamında görülebilir. Vajinada beyaz akıntı ve şiddetli kaşıntı olarak kendini belli eder. Hormonal değişiklikler, vajinal mantara yakalanmayı kolaylaştırır. Önlemek için, vajina yıkanırken sabun kullanılmamalıdır. İçine parmakla yoğurt sürülebilir. Naylon iç çamaşırı ve dar pantolon giyilmemelidir.


Yorgunluk, gebeliğin ilk üç ayında ve son üç ayında görülür. Bitkinlik, gündüz uyuma isteği ve gece uykusunun yetersiz gelmesi olarak kendini belli eder. Gebeliğin vücuda getirdiği yük nedeniyle oluşmaktadır. Önlemek için, bolca dinlenilmeli ve erken yatılmalıdır. Havuç, elma suyu, kereviz ya da maydanoz katılmış meyve suyu iyi gelir.


Varis, gebeliğin tamamında görülebilir. Bacaklarda ağrı, bacak ve baldır damarlarında şişlik olarak kendini gösterir. Uzun süre ayakta durma ya da bacak bacak üstüne atma bu sorunu ağırlaştırır. Önlemek için, ayaklar yukarı kaldırılarak sık sık dinlenilmelidir. Varis çorabı giyilebilir. Ayaklarla da düzenli egzersiz yapılmalıdır.

Dişeti kanaması, nefes darlığı, peklik, kramp, bayılma duygusu, sık idrara çıkma, mide yanması, idrar kaçırma, sabah bulantısı, hemoroit, isilik, uyumada güçlük, gebelik çatlakları, terleme, parmak ve bileklerde şişme, mantar, yorgunluk ve varis, gebelikte sık sık oluşan yakınmalardır. Bunlar, hormonal değişiklikten kaynaklandığı için normaldir. Rahatsızlık derecesi artarsa doktora başvurulmalıdır.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 74/100 (301 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Hamilelik / Gebelik
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd