Durumunuzu Seçiniz.
>

 

İnsan hayatı için büyük bir önem teşkil eden hamilelik döneminde bebeğin sağlığı için yeterli ve dengeli beslenilmeli ve zararlı olarak tabir edilen alkol ile sigaradan uzak durulmalıdır. Hamilelikte bebeğe zararlı olduğu savunulan gıdalar toksik katkı maddeleri ya da bakteri parazit bulaşma potansiyeli nedeniyle gıda güvenliği riskine ilişkindir. Hamileler gebelik boyunca temkinli olmalıdır ancak makul normal bir yaşam sürmekten korkmalarına gerek yoktur. Hamile kadınlara uzak durmaları söylenen maddelerin çoğu ya fetüs üzerinde o maddeye ne ölçüde maruz kaldığına bağlı olarak derece derece zarar verdiği ya da istenmeyen bir sonuç riskinin artmasına neden olduğu düşünülen maddelerdir. Alkol fetüse zarar veren bir maddedir, fakat zararın derecesi annenin ne kadar ve hangi sıklıkla alkol aldığına bağlıdır. bir kaç kadeh içkiden alınacak zevkin bebeğe herhangi bir potansiyel zarara değmeyeceği gayet açıktır.

Hamilelikte alkollü içki tüketmek bebeğin gelişimini doğrudan etkileyebilir, hamilelik döneminde alkollü içki içmek fetal alkol sendromu(FAS)adı verilen bir gelişim geriliğine neden olabilir. FAS önlenebilir zihin geriliği ve doğum kusurlarının önde gelen bir nedenidir; FAS olan çocuklarda anormal yüz özellikleri, büyüme geriliği, gelişim ve öğrenme bozuklukları, hiperaktif davranışlar, muhakeme yeteneğinde zayıflık ve günlük yaşamla ilgili konularda problemler görülür.

Hamile kadın her içki içtiğinde fetüsü alkole maruz kalır, aylar içinde yüksek dozlar tekrarlandığında alkole maruz kalma beyin ve sinir sisteminin işleyişinde ciddi bozukluklara neden olur. Ancak daha az kullanımda etkiler daha hafif olur, zihinsel performansta ve zihinsel fonksiyonlarda ufak değişikler görülebilir. Bunların yanı sıra hamilelikte alkol tüketimi düşük nedeni olabilir. Hamilelikte sigara içimi düşük ağırlıklı bebek doğumuna neden olabilir. Çok sigara için annenin bebeği rahimde yetersiz gelişebilir akciğer bozuklukları, nörolojik tahribat gibi diğer sağlık problemleri olabilir. Ayrıca ani bebek ölümü sendromu riski de yüksektir.

Sigara içen kadınlar ortalamadan daha kısa süre yaşarlar ve akciğer ya da diğer kanser türleriyle, kalp hastalığı inme ve anfizem gibi kronik akciğer hastalıklarından ölme riskleri daha fazladır. Kafeinin zararı alkol gibi açık ve net değildir. Alkol gibi fetüsün dokularına doğrudan zarar verdiği henüz ispatlanamamış olsa da aşırı kafein alımı düşük yapma ve düşük ağırlıklı doğum riskini arttırmaktadır. Kafeinin diğer zararlılardan farkı ise ne kadar alındığının kolay kolay kestirilememesidir. Çikolata (özellikle bitter),gazoz ve diğer birçok içecek(çay , kahve) belirli oranda kafein içermekte olduğu için bunlardan uzak durulmalıdır. Muhtemelen alkol, sigara ve kafeinin hamilelikte zararlı olduğunu duymak şaşırtıcı olmamıştır. Bu gibi alışkanlıkların zararlarından uzaklaşmak için alınan miktarı minimuma düşürülmelidir.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 80/100 (172 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Hamilelik / Gebelik
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd