Durumunuzu Seçiniz.
>

Anne adayı olan kadınlar için hamilelik süresince izleyecekleri yol aşırı derecede önem ve dikkat arz ediyor. Çoğu anne adayı bir şekilde, doktora başvurarak, hamilelik üzerine kitap okuyarak ya da internetten araştırma yaparak hamilelik dönemi boyunca dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgileniyor ve kafasındaki soru işaretlerine cevap arıyor. Günümüz anne adaylarının akıllılarını meşgul eden en önemli soruların başında ise detoks geliyor. Detoks nedir? Detoks yapmanın hamileliğe zararı ya da faydası var mıdır? Hangi anne adayları detoks yapmalıdır ya da yapmamalıdır? Nasıl detoks yapılmalıdır? Temele olarak merak edilen bu sorulara, makalemizde açıklık getirmiş olacağız.  

Detoksun genel anlamda tanımını yapacak olursak, vücudumuzdaki zararlı atık maddelerin yani toksinlerin vücuttan dışarı atılması yöntemidir. Detoks yöntemi ile toksinlerden 2 hafta gibi kısa bir süre içerinde kurtulmaya çalışmak tıbbi açıdan hiç de sağlıklı bir yöntem değildir. Asıl önemli olan nokta, yavaş yavaş küçük adımlar ile bu yöntemi uygulamaktır. Böylece hem annenin hem de bebeğin sağlığı olumlu yönde gelişim gösterecektir. Detoks kurallarına uygun ve düzenli bir şekilde yapıldığı takdirde hamileliğe karşı zararlı bir yanı bulunmamaktadır.  

Detoks yapmak isteyen anne adayı öncelikle bol bol uyumalı ve dinlenmelidir. Mümkün olduğunca temiz bir hava solumaya dikkat edilmeli ve vücut bir takım hareketlerle aktif tutulmalıdır. Bilindiği üzere, detoks uygulamasında suyun önemli bir rolü vardır. Bu nedenle, anne adaylarının günde en az 2 – 3 litre su içmesi gerekir. Sebze, meyve suları ve ayran vücuttaki su ihtiyacını karşılar; ancak çay kahve, kola gibi içecekler su gibi algılanmamalıdır. Çünkü onlar daha çok vücuttaki suyun tükenmesine yol açarlar. Ayrıca, D vitamini için günde 20 dakika güneş ışığında durulması da önem teşkil etmektedir. Son derece sağlıklı bir şekilde beslenmeye dikkat edilmelidir. Her besin öğününden yemeye özen gösterilmelidir. Kızartma ve aşır yağ içeren gıdalardan uzak durulması gerekir.  

Hamilelikte detoks diyeti özellikle de aşırı stresli olan, sigara kullanan ve sağlıklı beslenmeyen anne adayları için önerilir. Ancak bünyesi zayıf olan anne adaylarının detoksu uygulamaması gerekir. Ayrıca detoks uygulanmadan önce mutlaka doktora danışılmalı ve doktorun önerileri çerçevesinde hareket edilmelidir. Hiçbir anne adayı aynı değildir ve bu yüzden, detoks her anne adayı için uygun olmayabilir.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 58/100 (138 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Hamilelik / Gebelik
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd