Durumunuzu Seçiniz.
>

Gebelik süresinde bebeğin besin kaynağı, anne adayının yedikleri ile sağlanmaktadır. Anne adayı, ne kadar doğru ve sağlıklı beslenirse bebek, gelişimini hem sağlıklı olarak sürderecek, hem de doğum sırasında oluşabilecek komplikasyonların oluşum riski en aza indirgenmiş olacaktır.


Gebelik süresinde, bebeğin ve annenin güçlü olabilmesi için öngörülen kilo artışı mevcuttur. 10 kilodan daha az kilo alımı bebeğin anne karnında ölüm riskini, normal şartlara göre 1.5 kat arttırmaktadır. 10-15 arası kilo artışı ise normal görülmektedir. Kilo artış hızı, hamileliğin ilk yarısı ile ikinci yarısı arasında farklılık göstermektedir. İlk 20 hafta boyunca en fazla 2.5 kilo alınması gerekmektedir. Sonraki her hafta, yarım kilo alınması, anne ve bebek sağlığı için uygundur.

İlk 3 ay, annenin aşırı kusması olmamışsa, 1.2 kilo alması beklenmektedir. Bu, tüm gebelik süresinde alınan kilonun %10'unu oluşturmaktadır. İkinci 3 ay süresinde, kilo artışı 5-7 kg arasında olması gerekmetedir. Bu, tüm gebelik süresinde alınan kilonun %50-60'ını oluşturmaktadır. 20. haftanın içinde bulunduğu ay boyunca, yarım kilo alınması beklenmektedir. Bu sıralarda, sağlıklı ve dengeli beslenmeye daha da özen gösterilmesi gerekmektedir, çünkü bebeğin en hızlı büyüdüğü ve annenin de en çok kilo alacağı döneme girilmektedir.
24.haftada, yaklaşık olarak yarım kilo artışı devam etmektedir. Ancak, şimdiye kadar yeteri kadar kilo artışı olmamışsa, bu miktarda artış gözlenebilmektedir. 28.haftanın içinde bulunduğu ay, yaklaşık olarak, 4 kilo alınması beklenmektedir. Bu da tüm gebelik sürecinde, alınan kilonun %30-40'ını oluşturmaktadır.


32.haftanın içinde bulunduğu ay, kilo artış hızında azalma görülmektedir. Ancak bu durum, bebeğin gelişimine etki etmemektedir. O, aynı hızda gelişimini sürdürmektedir. Eğer, kilo artışı, hızlı bir şekilde devam etmekteyse, karbonhidrat ve sütlü içeceklerin tüketimi azaltılmalıdır. 36.haftada da kilo artış hızı yavaşlamış bir şekilde devam etmektedir. 38.haftada ise durabilmektedir. 39. ve 40.haftada, kilo kaybı görülebilmektedir. Bu durum, bebeğin tamamen olgunlaştığını ve doğumun 10 gün içersinde gerçekleşebileceğini göstermektedir.

Gebeliğin erken dönemlerinde kilo alımı azdır, bebek gelişimi devam ettikçe, kilo artışında hızlanma görülmektedir. sonlara doğru, bu hız tekrar azalmakta, hatta son 2 hafta, kilo kaybı görülebilmektedir. Gebelikte alınan kilo miktarı, bireysel özelliklere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak, anne adaylarının büyük bir kısmı, gebelik sürecinde ortalama 12.5 kilo almaktadır.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 70/100 (257 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Hamilelik / Gebelik
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd