Durumunuzu Seçiniz.
>

 

Gebelik düşünülüyorsa, yaşam düzeni, bebeğe zarar verebilecek etkenlerden uzak olmalıdır. Bebeğin tüm önemli organları, ilk üç ay içinde oluştuğu için bu dönem en kritik süre olarak kabul edilir. Sigara ve alkolden kesinlikle kaçınılmalıdır. Doktordan habersiz alınan ilaçların hepsi, tüm gebelik süresince ve özellikle de bebeğin organlarının oluştuğu dönemde çok zararlıdır.

Normal yaşamda, sigara içmenin, insanın kendisine ve çevresindekilere olan zararından bahsedilir. Hamilelikte, sigara içimi daha da tehlikeli bir hal almaktadır. Sigara içmek, bebeği oksijensiz bırakır. Sigara içen annelerde, erken doğum gerçekleşme riski daha fazladır. Düşük kilolu bebeklerin dünyaya gelme olasılığı artar. Ayrıca, düşük yapma ve ölü bebek doğurma ihtimali yükselir. Zeka ya da fiziksel açıdan normal olmayan bebeklerin doğumu gerçekleşebilir. Ne kadar çok sigara içilirse, bütün bu risklerin gerçekleşme olasılığı o kadar artar. Bu yüzden sigara bütünüyle bırakılmalıdır. Günde birkaç tane sigara içimi bile bebeğin gelişimini olumsuz etkiler. Yani, sigarayı azaltmak değil, tamamen bırakmak gerekmektedir. Annenin etrafında içilen sigara da anne ve bebek sağlığına zarar verir ve beklenmedik tehlikeler oluşturur. Bu nedenle, gebelik boyunca sigara dumanı olan ortamlardan uzak durulmalıdır. Aile ortamında içen biri varsa da içmemesi için çaba gösterilmeli, bırakması sağlanmalıdır.


Gündelik yaşamda, alkol içme sınırını geçmek, insan hayatını tehlikeye atan bir unsurdur. İçilebilecek miktarı bilmek ve ona göre tüketmek gerekir. Gebelik boyunca, anne adayı, bu konuya, normal zamanlara göre, çok daha fazla dikkat ederek hareket etmesi gerekir. Haftada, bir iki kadeh içilen şarap, anne ve bebeğine zarar vermeyebilir; ancak, uzmanlar halen, tam olarak ne kadar tüketilebileceğinin sonucuna varamamışlardır. Bu yüzden, gebelik boyunca hiç içilmemesi daha faydalı olur. Düzenli alkol tüketimi, ağır zararlara neden olabilir, hele aşırıya kaçmak çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Ölü doğum, düşük yapma, bebekte gelişme geriliği, geri zekalılık, büyüme bozuklukları, kafa ya da yüzün biçiminde bozukluk, eklem ve kaburga problemi, kalp rahatsızlığı gibi sağlık sorunlarının oluşabilme riski artar.


Anne adayının aldığı ilaçlar, bebeğe zarar verebilir. İlaç veren doktorun, anne adayının gebe olduğunu bilmesi gerekir, aksi takdirde önerilen hiçbir ilaç kullanılmamalıdır. Aspirin gibi masum görünen ilaçlar da, bu duruma dahildir. Günümüzde, şifalı bitkilerin, ilaçlardan daha sağlıklı ve daha etkili çözüm yolu olduğu, yaygınlaşan bir fikirdir. Ancak, güçlü etken maddeler içerdiklerinden, doktora danışmadan bu tip bitkilerin tüketimi de yapılmamalıdır. Şeker hastalığı, tansiyon veya kalp rahatsızlığı gibi ilaç ile düzene giren bir rahatsızlık söz konusu ise; doktor, gebeliği, anneyi ve bebeği riske atmayacak dozda ilaç önerir.


Gebelik öncesi, alışılmış olan birtakım hobiler ve zevkler olabilir. Kedi ve köpekle ilgilenmek, yemek pişirmek bunlardan birkaçıdır. Kedi ve köpek dışkısı parazit taşıyabilir. Bu da anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. Bu yüzden, kedi ve köpek temizlemekten kaçınılmalıdır, eğer yapılması şartsa, bu işlem eldiven giyilerek yapılmalı ve sonrasında bol sabun ve suyla eller iyice yıkanmalıdır. Aynı zamanda, bahçe işleri ile ilgili bir uğraşım söz konusu ise, eldiven takılarak gerçekleştirilmelidir. Çiğ etler de, kedi ve köpeğin dışkısı gibi parazit taşıyabilir. Mutfakta, çiğ etlere dokunulduktan sonra eller iyice yıkanmalıdır. Az pişmiş et ya da balık ve iyice yıkanmamış meyve ya da sebze tüketilmemelidir. Gıda zehirlenmesine sebep olabilecek kabuklu deniz ürünlerinin tüketiminden de kaçınılmalıdır. Midye dolma da bunlardan bir tanesidir. Bunun dışında, gebe kalınan andan itibaren karındaki bebeğe ve annenin kendisine zarar verebilecek bütün yiyeceklerin yenmemesine özen gösterilmelidir.

Sigara, alkol ve doktora danışılmadan alınan ilaçların hepsi, gebelik süresinde, hem anne sağlığını hem de bebek sağlını tehlikeye atar. Hamileliğin ilk üç ayı, anne karnındaki bebeğin iç organlarının oluşum süresi olduğu için, bu maddelerin tüketilmemesi daha da önemli bir hal almaktadır. Düşük yapma, zeka geriliği ve gelişim bozukluğu, ölü bebek doğurma, doğum sırasında gerçekleşen anne ölümü ve kalp rahatsızlığı gibi tehlikelerin oluşum riski artar. Bu yüzden, bu ürünlerin kullanımından kesinlikle kaçınılmalı, ilaç alınmasının zorunlu olduğu durumlarda da doktora danışılarak hareket edilmesi gerekmektedir.

 
İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 64/100 (186 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Hamilelik / Gebelik
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd