Durumunuzu Seçiniz.
>

Kimi gebelik planlanarak, kimisi ise planlanmadan sürpriz bir şekilde ortaya çıkar. Gebeliğin sürdürülmesini isteyen çift için, yeni bir dünyanın kapıları açılmış olur. 40 hafta boyunca, anne rahminde gelişimini sürdüren bebek için hazırlıklara başlanır. Bu hazırlıklar sırasında, annenin sağlıklı bir gebelik geçirmesi önemlidir.   Gebeliğin büyük çoğunluğu normaldir, ancak bazen tehlike oranları yükselebilir. Sağlık sorunları ya da ikiz gebelik söz konusu olduğu zaman, bu oranlardan bahsedilebilir. Böyle durumlarda, doktor, anneyi gözetim altında tutmak ister.  

Sağlıklı beslenmek, her bireyin günlük yaşantısında önemli bir yer teşkil eder. Eksik beslenmenin görüldüğü hastalıklardan bir tanesi, anemi adı verilen, kansızlığı gösteren rahatsızlıktır. Gebelik süresinde, demir eksikliğinin neden olduğu bu rahatsızlığın önemi artar. Bunun nedeni, anne adayının demir gereksiniminin artmasıdır. Doğum sırasında da kan kaybedecek olan anne, gebelikte kansızlık yaşarsa kontrol altına alınmalıdır. Aksi takdirde, hamilelik süresi, annenin keyifle geçireceği aylar, tehlike arz eden huzursuzluk dolu aylar haline gelir. Kontrol altına alınması zor değildir, bu sebepten endişelenmemek lazım, ancak doktor kontrolünü aksatmamak gerekir. Beslenme düzeni, demir açısından zengin, bol çeşitli besinlere dayandırılarak, bu sorun tamamen çözülebilir. Ispanak, kırmızı et, papaya, keten tohumu, tofu ve kara lahana, bu besinlerden birkaçıdır. Karaciğer de anemiye iyi gelir, ancak gebelikte bu gıda tavsiye edilmemektedir. Bunun dışında, kan tahlillerinde aneminin görülmesi üzerine, doktor, demir ilacı verecektir. Bu ilaç, yemeklerden sonra bol suyla içilmelidir. Bol suyla içilmesi, annenin kabızlık ya da ishal sorunu, yaşamasını engeller.  

Şeker hastalığı olan anne adayının, sık sık kan şekerine bakılması gerekir. Gerekli kontrolü yapılınca, anne ve bebek için tehlike riski azalır. Gebelik için iyi gelicek besinlerin hepsi, diabet hastası olan anne adayı için iyi gelmeyebilir. Bu yüzden, bu tip gebeliklerde, özel yemek listesi verilmelidir. Kan şekeri düzeyi kontrol altında tutularak tedavisi sağlanır. Bunun için, doktor, ensülin yöntemini, hamileliğe uygun biçimde düzenler. Aynı zamanda, gebelik kontrollerine daha sık gidilmesi gerekir. Bazen, bu rahatsızlık, ilk kez gebelikte ortaya çıkar. Endişe duymamak gerekir, genellikle doğumla beraber bu da sona erer.  

Gebeliğin 22.haftadan önce sonlanmasına düşük adı verilmektedir. Kanama az ve ağrısız ise düşük tehdidi azdır. Ancak, kanama fazla ve ağrılıysa bebeğin yitirilmiş olma olasılığı yüksektir. Genellikle, rahim ağzı yetersizliği nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Normal gebeliklerde, doğum başlayana dek rahim ağzı kapalı kalır. Ancak, rahim ağzı zayıflığı olan anne adayının bebeği, zamansız dışarı çıkar. Tedavisi, gebeliğin başlarında, rahim ağzına küçük bir dikiş konulmasıyla olur. Rahim ağzı gebeliğin sonuna kadar kapalı tutulmuş olur. Doğumdan kısa bir süre önce ya da doğum sırasında bu dikiş alınır.  

Gebeliğin ikinci yarısında görülen hastalıklardan biri Preeklampsidir. Tansiyonun 140/90'ın üzerine çıkması, kısa sürede çok miktarda kilo kaybı yaşanması, ellerde-ayaklarda-ayak bileklerinde-bacaklarda şişme yaşanması ve idrarda protein bulunması, hastalığın belirtileri arasındadır. Bu belirtilerden bir tanesi bile gerçekleşirse, doktor anne adayını gözetim altına almak ister. Bu hastalığın tedavisi için tam olarak çözüm yolu bulunamamıştır. Yatak istirhati en çok önerilen yöntemlerden biridir. Eğer ciddi bir tehlike söz konusu ise hastanede kalınması istenir.

Bazen, gebe kendini iyi hissedebilir, sorun olmadığı konusunda ısrarcı olabilir, ancak bulgular anne adayının söylediği tüm kelimeleri yok eder nitelik taşıyabilmektedir. Kan basıncının yüksek olması, doktorun bunu düşürecek ilaç vermesine neden olur. Gerekli süre tamamlanmışsa ve koşullar uygunsa doğum başlatılabilir. Kan grubunu negatif olan anne adayının doğacak çocuğu pozitif kan grubuna sahipse sorun çıkabilir. Kan uyuşmazlığı denen bu durum ,ilk doğacak çocuğu etkileyecek nitelikte değildir. Ancak, daha sonraki gebeliklerde sorun teşkil edebilir. Kan grubu negatif olan anneye, gebeliğinin 28. ya da 34. haftalarında “anti-D” denenen koruyucu aşı yapılır. Bu aşı, herhangi bir kanama durumunda sorun yaşanmamasını sağlar. Aynı zamanda, kan grubu pozitif olarak doğan çocuğun ardından, anneye aşı tekrar uygulanır. Bu da, sonraki gebeliklerin sorunsuz geçmesini sağlar.  

Anne karnındaki bebeğin gelişim aşamaları vardır. Gebelik süresine göre yetersiz gelişme gösteren ve düşük tartılı doğan bebeklerde, özel bakım yapılması gerekmektedir. Sigara içilmesi, kötü beslenme ya da plasentaya yeterli kanın gitmemesi, bu durumu oluşturan etkenlerdir. Doktor gözetimi altına alınması gerekmektedir. Bebeğin gelişme geriliği ciddi boyutlardaysa ya da bebeğin hayatı tehlikeye girmişse, doğum sezaryenle gerçekleştirilir ya da sancılar ilaç verilerek başlatılır.   Doktor gözetimi altında sürdürülmesi gereken diğer bir gebelik türü, ikiz gebeliktir.

Çoğunda, doğum normal gerçekleşir ancak bebeğin çıkma evresi iki kez tekrarlanır. İkiz gebeliklerde, erken doğum, anemi, Preeklampsi ve bebeklerin rahimde ters durması gibi sorunlar daha çok yaşanır. Doğum öncesi kontroller düzenli olarak gerçekleştirilmeli; bu şekilde, çıkabilecek sorunlar erkenden fark edilir ve gerekli uygulamalar yapılabilir. İkiz gebeliğin vücuda verdiği ağırlık, normal gebeliğe göre daha fazladır.

Bu yüzden, yürüyüş ve duruşta daha özenli olmak gerekir. Sindirim sorunları gerçekleşirse, taze ve doğal besinler azar azar ama sık yenmelidir. 40 haftalık bir süreç olan gebelik, bazen zor anlar yaşatabilir. Böyle durumlarda, özel bakım gerekir. Doktor kontrolleri aksatılmamalı ve gerekli tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.  

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 78/100 (155 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Hamilelik / Gebelik
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd