Durumunuzu Seçiniz.
>

Diyabetik kimselerde görülen diyabete bağlı hastalıklarda, özellikle kılcal damar hastalıkları oluşmamışsa, hamileliğe müsade edilir ve hamilelik dönemi özenli geçirilirse normal bir bebeğe sahip olma şansı diyabetik olmayan annenin normal bebek şansı kadardır.

Buna karşılık göz dibinde belirgin değişiklikler varsa, böbrekte çalışma bozuklukları, protein metabolizması bozuklukları ve hipertansiyon ile yerleşmişse, gebelik hem anne hem bebek açısından doğru değildir. Bunun dışında hamile ve diyabetik kadınların diyeti, herhangi bir kronik hastalığı bulunmayan kadınlarınkinden çok farklı değildir. İki durumda da rafine şeker ve bu şekerin bulunduğu ürünlerin kullanımı tercih edilmemelidir. Üç ana öğün yanında iki kahvaltı eklenmelidir.

Kronik diyabetik hastalarının hamileliğinden başka sadece gebelik sırasında ortaya çıkan yüksek kan şekeri ve diyabet görülür. Daha önce kan şekerinde herhangi bir değişiklik görülmeyen kimselerde bile hamilelikteki metabolizmanın büyük oranda değişmesine bağlı olarak, kan şekerinin dengeden çıkması görülebilir. Neyse ki hamileliğe bağlı diyabet tedavi edilebilir. Özellikle erken fark edilmesi ve beslenmenin ona göre düzenlenmesi hastalığı büyük ölçüde azaltır.

Hamilelik döneminde vücudumuzdaki hormonların seviyesi artar. Plasentanız kendi hormonlarını salar ve bunlar bedenin başka bir hormonu olan insülini etkileyebilir. İnsülin düzgün çalışmadığında glikozun emiliminde sorun yaşanır ve diyabet oluşur. Normalde hamile bir kadın plasenta hormonlarını dengelemek için 3 kat fazla insülin salgılar, ancak bazı durumlarda extra insülin bile kan şekerini normal tutmaya yetmeyebilir. Gebeliğe bağlı diyabet, genellikle gebeliğin ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkar ve genellikle gebeliğin yaklaşık yirmi dördüncü haftasından sonra yapılan kan testiyle tespit edilir ve genellikle gebelik sonunda plasentanın kaybedilmesiyle birlikte geçer.

Gebeliğe bağlı diyabet, bebeğin diyabet olmasına neden olmaz; ancak yetişkinlik döneminde diyabete yakalanma riskini arttırabilir. Ciddi doğum kusurlarına neden olmaz, ancak doğumda sağlık problemlerine neden olabilir ve bebeğin doğum ağırlığını ve boyutlarını arttırabilir; bu durum hayatın ileriki yıllarında obezite riskiyle ilişkilendirilebilmektedir.

Gebeliğe bağlı diyabet, her ne kadar diyetle önlenebilir olsa da bazı vakaların ilaç almaları veya insülin kullanmaları gerekebilir. Gebelik diyabetinin ilerlememesi için, sağlıklı bir hamilelikte olması gereken kilo alımının dışına çıkılmamalıdır. Hamileliğe uygun egzersizler seçilerek düzenli olarak uygulanmalıdırlar. Karbonhidrat alımına özellikle dikkat edilmelidir. Normal bireylerde olduğu gibi karbonhidrattan gelen enerji toplam diyet enerjisinin %50-60’ını oluşturmalıdır. Basit şekerler yerine kompleks karbonhidratlar tüketilmelidir. Glikozun emilimini yavaşlattığı gerekçesiyle posalı yiyeceklere diyette mutlaka yer verilmelidir. Lif içeriğinin yüksek olmasından ötürü beslenmede tam tahıllı gıdalara, meyvelere, sebzelere ve baklagillere gerektiği önem verilmelidir. Lifli gıdalar ve daha küçük porsiyonlardaki karbonhidratlar kanın şeker kapasitesini ani yükselişten kurtarır.

Gün boyu diyetisyeninizin hazırladığı bir diyet ile ana ve ara öğünlere dikkat ederek istikrarlı bir yeme programı izlenmelidir. Bu, kan şekeri seviyesini düzgün tutmaya yardımcı olur. Gebeliğe bağlı diyabeti olan kadınların hamilelikten sonra diyabete yakalanma riski daha fazladır. Bu nedenle hamilelik süresinde uyulan diyete hamilelik sonrasında da devam edilebilir.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 70/100 (172 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Hamilelikte Beslenme
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd