Durumunuzu Seçiniz.
>

Su, insan yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli öğedir. İnsan, besin almadan haftalarca canlılığını sürdürebilirken; sadece birkaç gün susuz yaşayabilir. İnsan vücudundaki karbonhidrat ve yağın tümünü, proteinlerin yarısını ,vücut suyunun ise %10 ‘unu yitirdiğinde hayatı ciddi tehlikeye girer. Bu kayıp %20 olursa ölüm gerçekleşir.

Yaş ilerledikçe vücudun su oranı azalmaya ve yağ oranı artmaya başlar. Suyun belli başlı işlevleri besinlerin sindirim, emilim ve hücrelere taşınması, besin öğelerinin hücrelerde metabolizmaları sonucu oluşan öğelerin atılmak üzere akciğer ve böbreklere taşınıp dışarı atılmaları, vücut ısısının denetimi eklemlerin kayganlığının sağlanması ve elektrolitlerin taşınmasının sağlanmasıdır. İnsan vücudundan normal koşullarda günlük deri yoluyla 500, akciğerlerle 300, böbreklerden idrarla 1500 ve barsaklardan 200 ml su yitirilir. Bu da vucudun günlük dengesini kaybetmemesi için en az 2.5 lt su sağlaması gerektiği anlamına gelmektedir. Bu ihtiyaç besinlerden, içeceklerden ve metabolik olarak karşılanır.

İçeceklerden ortalama 1000 ml yiyeceklerin bileşiminden 1200 ml civarında su alır.Bu miktarlar özel durumlara göre değişir. Hamilelikte vücudun su ihtiyacını karşılamak vücudunuzdan bebeğinize besin öğelerinin aktarılmasına ve susuzluğun neden olduğu kabızlık ve yorgunluğu önlemeye yardımcı olacaktır.

Hamilelikte kusuyorsanız ya da ishalseniz çok daha fazla suya ihtiyaç duyacaksınız. Bu durumlarda normalde önerilen 1lt su, 1.5-2 lt'ye çekilebilir. Suyun dışındaki sıvılara gelince tüm içecekler kontrollü tüketilmelidir. Sadece şekerden ziyade protein, vitamin ve mineral sağlayan besleyici içecekler tercih edilmelidir.

Yağsız süt, hamilelikte harika bir içecektir. Bol protein ve kalsiyum içerir, kalorisi yüksek değildir ve su ihtiyacını karşılamaya yardım eder. Taze sıkılmış meyve suları ve alkolsüz meyveli kokteyller hem sıvı hem de besin öğesi almanın en iyi yoludur. Gazoz, tatlandırılmış meyve suyu gibi boş kalori veren meşrubatlardan uzak durulmalıdır. Pek çok meyve suyu az miktarda gerçek meyve suyu içerip, bol miktar tatlandırıcı içerirler. Bu yüzden hamilelerin tercihlerini %100 meyve suyundan yana kullanmaları önerilir. Çay ve kahve, demir sağlayan besinlerle kullanıldığı taktirde hamilelerin çok fazla ihtiyaç duyduğu demirin emilimini olumsuz etkiler bu yüzden çay ve kahveyi demir kaynaklı besinlerle özellikle kahvaltıda tüketilmemesi önerilmektedir. Çay ve kahvenin bir başka sınırlandırma nedeni ise bebeğe zararlı olması sebebiyle kafeindir. Önerilen diğer meşrubatlar tatlandırıcılardan ötürü fazla oranda kalori sağlarlar. Kilo kontrolünü sağlamak için sağlıklı da olsa bu içecek tüketimleri sınırlandırılmalıdır.

 

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 64/100 (71 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Hamilelikte Beslenme
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd