Durumunuzu Seçiniz.
>

Hamilelik, neslin devamında önemli bir evredir. Bu evreyi tamamlayan annelerin fiziksel ve ruhsal açıdan sağlıklı nesiller yetiştirmesi için beslenmesine ayrıca özen göstermesi gerekmektedir.

Hamilelikte beslenmenin amaçları, annenin kendi fizyolojik gereksinimlerini karşılayarak vücudundaki besin yedeğini dengede tutmak ve bebeğin normal büyümesi için gereken enerji ve besin öğelerini tam olarak karşılamaktır. Gebelerin besin gereksinmelerini karşılaması, bebeğin sağlıklı büyümesi kadar anne sağlığı için de önemlidir. Erken yaşta gebe kalan kadın henüz kendi gereksinimini karşılamamıştır bu nedenle hamilelikte ihtiyaçların karşılanması erken yaşta gebe kalan anneler için daha önemlidir.

İngiltere’de yapılan bir araştırmada ,konjenital bozuklukla doğan bebeklerin annelerinin %65’inde folik asit yetersizliği belirtileri görülmüştür. Normal doğan bebeklerin annelerinde ancak %17’sinde bu tip eksiklikler görülmüştür. Başka bir araştırmada ise A vitamini yönünden yetersiz beslenen gebe kadınların bebekleri doğduktan sonra dengeli beslenme sağlanmadığı takdirde, bu çocukların A vitamini yetersizliği hastalıklarına daha kolay yakalandıkları görülmüştür. Hamile kadının diyetinde iyotun yetersiz oluşu, “Kretenizm” denilen beyin özürlü çocuğun doğumuna yol açmaktadır. Gebelikte beslenme ile beyin gelişimi arasında da azımsanmayacak bir bağ vardır. Yetersiz beslenen gebe kadınlardan doğan prematüre sayısı , normal beslenenlerden daha çok olmaktadır.

Yeterli ve dengeli beslenen kadınlardan doğan çocukların %94’ünün sağlık durumunun iyi,%3’ünün orta ve %3’ünün de kötü olduğu görülmüştür. Yetersiz beslenme kadınlardan doğan çocukların ise %67’sinin kötü,%25’inin orta ve %8’inin iyi sağlık koşullarında olduğu saptanmıştır. Bütün bu araştırmalara göre gebelikte yetersiz ve dengesiz beslenen kadınların bebeklerinde ölü doğumların, prematüre ve konjenital bozukluklarla doğanların, doğumda kötü sağlık koşullarında olan bebeklerin sayısı yeterli ve dengeli beslenenlerden daha çoktur. Annenin de ihtiyaçlarını karşılaması oldukça önemlidir, metabolizma gereği ihtiyaçların karşılanma önceliği bebeğe aittir. ihtiyaçlarını karşılayamayan annelerde sıklıkla anemi, diş çürüklüğü ostemoalasia gibi hastalıklar görülür.

Hamilelerde toksik öğelere maruz kalma yetersiz ve dengesiz beslenenlerde daha sıktır. Hamilelikte enerji dengesizliğine bağlı zayıflık ve şişmanlık doğumu güçleştirir ve emzirmeyi de olumsuz yönde etkiler. Kadın hamilelik öncesi normal ağırlıkta olmalı ve gebelik sırasında 9-12 kg ağırlık kazanmalıdır. Genellikle gebe kadınlar demir yetersizliği anemisine meyillidirler. Ülkemizde aneminin yanında diş çürüklüğü ve osteomalasia gibi belirtilerin, sık gebelik geçiren ve yetersiz ve dengesiz beslenen gebe kadınlarımızda sık görüldüğü bir gerçektir. Sağlıklı anne ve bebekler için anneler alanında uzman olan diyetisyenlere başvurmalıdırlar. Unutmamalıyız ki insan hayatı çok değerlidir, kulaktan dolma bilgilerle riske atılmaya gelmez.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 84/100 (136 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Hamilelikte Beslenme
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd