Durumunuzu Seçiniz.
>

Gebelik sürecinde annenin kan hacmindeki artışa bağlı olarak hemoglobin miktarı azalmaktadır. Kanın bileşimindeki hemoglobin için demir, elzemdir. Hemoglobin, gelişen bebeğe plasenta ile oksijen taşımaktadır. Hemoglobin düzeyinin 11-12 g/dl olması sağlıklı bir doğum için yeterlidir. Kırmızı et kaliteli bir demir kaynağı olduğu için diyette özellikle yer verilmelidir. Alınan demirin emilebilmesi için her öğünde C vitamini içeren yiyecekler mutlaka yenmelidir.

Gebelikteki demir ihtiyacını karşılamak için besinlerle yeterli miktarda demir alımı zor olabilir (Demir kaynaklarından emilimin yetersizliği, demirden zengin besin tüketiminin az olması). Bu nedenle, diyetisyenler demirden zengin bir diyete (kırmızı et, kümes hayvanları) ek olarak demir ilaçları önerebilir. Gelişen bir bebeğin vücut hücreleri, anne vücudundaki değişiklikler ve özellikle de plasenta, proteine gereksinim duyar. Anne karnındaki bebeğin büyümesi, ortalama 950 g kadar protein birikmesi demektir. Bu nedenle hamilelerin, günlük fazladan 20 gram proteine ihtiyacınız vardır (veya 1.2 g/kg) .

Gebe olmayan kadınlar için önerilen protein 50-60gram iken, gebelik döneminde 70-80 grama çıkmaktadır. Örnek verecek olursak; 90 gram kırmızı et (yaklaşık 3 köfte) 20 gram protein içerir. Etler iyi kalite protein kaynaklarıdır. Protein gereksiniminin arttığı bu dönemde diyette mutlaka yer alması gerekir. Etin kendisi protein içerdiği için suyundan ziyade kendisi yenilmelidir. Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olduğu için koroner arter hastalığı, diyabet, hipertansiyon gibi hastalığı olan hamileler diyetisyen kontrolünde yağsız kırmızı et ve derisiz beyaz eti (tavuk, hindi) ve balık etini tercih etmelidirler. Etin pişirilmesinde kızartma yöntemi asla tercih edilmemeli haşlama,buğulama ya da ateşe direk temas etmeden yapılan ızgara yöntemi kullanılmalıdır.

Genel olarak ise günde 2-3 porsiyon et,balık,tavuk yemek hamile bireyin gereksinimlerini karşılamada yeterli sayılabilir. Balık çok önemli bir besin kaynağıdır. A,B1,B2,D ve K ve beyaz etli balıklar da E vitamininin yanı sıra fosfor, iyot ve kalsiyum deposudur. Hem tatlı su hem de tuzlu su balıkları yüksek miktarda sodyum ve klor içermez. Protein açısından oldukça zengin olan deniz ürünleri şekerin ve nişastanın az olması gibi nedenlerle et ürünlerine göre çok daha hızlı sindirilir. Siyah etli balıklar omega-3 yağ asitlerini daha çok bulundurur. Hamsi,gümüş,yılan balığı omega-3 içeriği yüksek balıklardandır. Hamileler için omega-3 önemli bir ihtiyaçtır. Bu yağ asidini suplament olarak alabileceği gibi özellikle balık ve kuruyemişlerden de alabilir. Omega-3 içeriği yülsek olduğu için haftada en az iki kez balık yenmelidir.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 64/100 (93 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Hamilelikte Beslenme
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd