Durumunuzu Seçiniz.
>

Hamile bir kadının normal olarak alması gereken kalori artmaktadır.Sağlıklı bir kadın hamilelik öncesi aldığı kaloriden günlük 300 kalorilik bir artışa ihtiyaç duyar ve hamilelik dönemi boyunca da kilo alır.Boyu kilosuyla oranıtılı bir kadın için hamilelik boyunca alınması gereken ortalama kilo 12,5 olup bu değer önerilen 11 ila 14 kilo arasındadır.Fakat boyu kilosuyla orantısız olan daha zayıf kadınlarda bu artış 14 kilo olmalıdır.

Kilosu boyuna göre fazla olan şişman kadınlar için ise 7-8 kilo artış olmalıdır.Kadın şişman olsa bile hamilelik döneminde asla diyet yapmamalıdır.Ayrıca hamilelik dönemi şisman ve sağlıksız beslenen kadınların beslenmelerini düzene sokabilecekleri önemli bir fırsattır.Annedeki kilo artışı hamilelik süresince anne ve bebek arasında paylaşılır.

Annede yağ gebeliğin ilk haftalarında depolanmaya başlar ve gebeliğin ortalarında besin depolanması en yüksek seviyeye ulaşır.Bu yağ deposu gebeliğin son 10 haftasında hızla büyüyecek olan bebeğe enerji sağlamak için kullanılır.Hamileliğin erken döneminde depolanan yağ emzirme için gereken enerjiyi sağlamak için de kullanılır. Hamilelik öncesinde sağlıklı olmayan kadınlarda görülmekle birlikte hamilelik döneminde yeterli beslenemeyen anne adaylarının bebeklerinde düşük riski daha fazladır.Bunlarla birlikte fazla kilo almak da uygun değildir.

Şişman kadın gebelik süresince farklı problemler yaşayabilir. İdeal olarak trimestri diye adlandırılan üç aylık dönemlerde ,1'ci trimestri dönemi 1.3kg-3.6kg ve bundan bir hafta sonra da 400-450 g alınmalıdır.En hızlı kilo alımı son 3 ay içerisinde olur.Bebek doğumundan 1-2 hafta sonra yaklaşık 8-9 kilo kaybedilmedir.Hamilelik süresince gereksiz kilo alınmaz ise 4-6 ay içerisinde geri dönülebilir.

Nadiren de olsa bazı kadınlarda gebeliğin son haftalarında sıvı birikimi görülebilir.Bu gibi anormal durumlarda ve hamilelik boyunca daha sağlıklı nesiller yetiştirmek için mutlaka beslenme uzmanı veya diyetisyene başvurulmalıdır.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 72/100 (89 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Hamilelikte Beslenme
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd