Durumunuzu Seçiniz.
>

Tatlı, pasta ve dondurma en çok sevilen ve yenildiğinde insana mutluluk veren şekerli gıdalardandır. Hamilelik ile beraber aşermeye başlayan anne adayının zaman zaman tatlı krizlerinin olması, pasta dondurma gibi yiyecekleri arzu etmesi fizyolojik olarak gayet normaldir ve uzmanlar aşerme söz konusu olduğu takdirde o tatlının yenmesini tavsiye etmektedirler. Böylece, yeme dürtüsü doyurulmuş olacaktır.

Fakat burada önemli olan husus, bu tür aşırı şeker ve karbonhidrat barındırın yiyeceklerden ne kadar tüketilmesi gerektiği noktasıdır. Bu tür gıdaların tüketilmesi zararlı mıdır yoksa faydaları var mıdır? Bunlar gibi anne adaylarının merak ettiği sorular hakkında makalemizde bilgilendirme yapacağız.  

Yukarıda da belirtildiği üzere, bir anne herhangi bir tatlı gıdaya aşeriyorsa onu mümkünse yememelidir. Fakat aşerme haricinde aşırı şekerli ve karbonhidratlı gıdalar tüketmenin anne ve bebeğe bir faydası yoktur hatta zararı olabilir. Pasta ve diğer tatlı çeşitleri içerisinde aşırı karbonhidrat ve şeker barındırır. Bu da annenin kilo almasına ve şeker hastalığı var ise olumsuz etkilenmesine yol açar. Anne adayı tatlı çeşitlerini seviyor ve çok yemek istiyorsa şerbetli ve içerisinde karbonhidrat barındıran tatlılar yerine puding, sütlaç ve özellikle de A,B,C,D,E vitaminleri ile kalsiyum, fosfor, demir, magnezyum minerallerini içeren dondurma gibi hafif tatlıları tüketebilir. (A,B,C,D,E vitaminleri ile kalsiyum, fosfor, demir, magnezyum mineralleri hamilelik süresince alınması tavsiye edilen vitaminler ve minerallerdir) Hamile bir kadının dondurma yerken de dikkat etmesi gereken başlıca noktalar vardır. Hijyenik ve sağlıklı koşullarda üretilmiş olması, son kullanma tarihi öncelikli dikkat edilmesi gereken noktalardır. Ayrıca, dondurma içerisinde buz kristalleri var ise bu dondurmanın sağlıksız olduğuna işaret eder.  

Hamilelik süresince, anne adaylarının bazı gıdalara karşı tiksinti duyabilmektedir. Örnek vermek gerekirse, bir anne adayında süte karşı bir tiksinti oluşabilir. Ancak hamilelik boyunca anne adayının süt de içmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda ise, anne adayı süt tatlıları ve tabi ki dondurma tüketerek bir şekilde süt ihtiyacını da karşılamış olur.  

Görüldüğü üzere, hamilelik süresince tatlı, pasta ve dondurma tüketimi belli istisnalar dışında çok da fazla tavsiye dilmemektedir. Fakat yukarıda belirtilen özel durumlar çerçevesinde bir anne adayının bu tür gıdaları tüketmesinde herhangi bir zarar da yoktur.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 66/100 (103 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Hamilelikte Beslenme
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd