Durumunuzu Seçiniz.
>

Hamile kadınlar beslenmelerinde tutucu bir yaklaşım izlemelidir. Özel beslenme biçimlerinin gelişmekte olan fetüsü nasıl etkilediğini her zaman bilmeyiz, bunların hamileliğe destek vermek için gerekli önemli besin öğelerinden mahrum olup olmadığını da .

Yüksek protein ve yüksek karbonhidrat gibi yalnızca belirli gıdaları yememizi gerektiren bir rejim asla yapmayın. Bebeğimizin karbonhidratları ,proteinleri ve yağları içeren dengeli bir beslenme tarzına ihtiyacı vardır. Vejetaryan kadınlar beslenmelerine çok çeşitli protein kaynaklarını dahil etme konusunda titiz olmazlarsa protein ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanabilirler.

Önemli olan sadece proteinin miktarı değildir.Yediğimiz proteinin çeşidi de önemlidir ,Çünkü proteinler amino asit adı verilen farklı kombinasyonlardan oluşmaktadır ve bitkisel kaynaklar bazen bizim gibi canlıların gereksinim duyduğu belirli amino asitlerden yoksun olmaktadır. Özel bir çabayla vejetaryan bir beslenme tarzıyla protein ihtiyaçlarınızı karşılamanız mümkündür,ancak bazı vejetaryan kadınlar güvenceye almak için hamilelik sırasında et yemeyi tercih etmektedir.olağan beslenme tarzlarını sürdürecek olanlar bol miktarda protein yönünden zengin baklagil (fasulye,mercimek,nohut,soya fasülyesi,)tam tahıl,kabuklu yemiş,tohum ve eğer lakto-ovo vejetaryan iseler(yumurta ve süt ürünleri tüketiyorlarsa) süt ve peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri yemelidirler.

Protein ihtiyacınız için tek tip gıdaya güvenmeyin.Tüm protein ihtiyacınızı karşılamanın en iyi yolu farklı bitkisel besinleri yamektir.Her ana ve ara öğünde proteinden yana zengin bir ya da iki besin olasına dikkat edin. Vegan(yumurta ve süt ürünleri yemeyen) kadınların bebeklerinin sağlığı için hamilelikleri döneminde beslenme tarzlarını değiştirmeyi düşünmeleri gerekebilir.Eğer vegan beslenmeye devam edeceklerse ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacakları bir diyet planlaması için uzman bir diyetisyene danışmaları ve tavsiyelere uymaları gerekir. Eğer pek et ya da süt ürünü tüketmiyorsanız ya da vejetaryenseniz beslenmenizi birkaç önemli besin öğesi desteğiyle kuvvetlendirmelisiniz.

Daha çok hayvansal ürünlerde bulunan B12 vitamini ,yeni hücrelerin yapımı için fetüse gereklidir.Vejetaryenlerin tek başına ya da bir çoklu vitamin içinde B12 vitamini alması gerekebilir.D vitamini genelde sütlere eklenir ve güneşe çıkıldığında vücut tarafında üretilir.Süt ve süt ürünü tüketmeyenler ,özellikle de pek güneşe çıkmayanlar 10 mikrogram ekstra D vitamini alabilir.Demir ve çinko eksikliği riskiniz de olabilir.Vejetaryan ve vegan kadınların hamilelik dönemi beslenme konusunda mutlaka doktorlarıyla ya da uzman bir diyetisyenle konuşmaları kendi sağlıkları ve bebeklerinin sağlığı açısından önemlidir.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 62/100 (85 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Hamilelikte Beslenme
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd