Durumunuzu Seçiniz.
>

Beslenme gıdalarına paralel olarak bir anne adayının vücuduna alması gereken vitaminler ve mineraller konusunda kendisinin ve bebeğinin sağlıklı gelişimi açısından bilgi sahibi olması son derece önemlidir. Çünkü gebelikte birtakım vitamin ve minerallerin eksikliğinde ortaya çıkabilecek rahatsızlıklar ve hastalıklar vardır. Vitamin ve mineraller için ilaç kullanmak yerine mümkün olduğunca çeşitli gıdalardan beslenerek vitamin ve mineral ihtiyacının karşılanmasına özen gösterilmelidir.

Öncelikle vitaminlerden bahsedecek olursak, A, D,E, C, Thiamin/B1, Thiamin/B1 , Riboflavin/B2, Pyridoxine/B6 vitaminlerini başlıca hamilelik süresi boyunca alınması gereken vitamin çeşitleri olarak gösterebiliriz.

Gebelik boyunca vitamin A ihtiyacı yaklaşık olarak yüzde yirmi değerinde artmaktadır. Bilindiği üzere, vitamin A eksikliği söz konusu olduğu zaman gece körlüğü, düşük doğum ağırlığı ve bağışıklık sisteminde bozukluk gibi birtakım rahatsızlıklar meydana gelebilmektedir. Vitamin A’ nın faydası ise anne ve bebeğinin hücre büyümesini yardımcı olmasıdır. Çoğunlukla süt, yumurta, karaciğer, havuç, ıspanak, brokoli, patates ve taze meyve gibi besin ürünlerinde bulunur. Ancak vitamin A alınma konusunda dikkate alınması gereken önemli bir nokta vardır. Günde 700 µg’dan fazla alındığı takdirde yan etkileri ve zararları olabilmektedir. Özellikle gebeliğin ilk 3 ayında yüksek dozda vitamin A alınması bebeğin sakat doğmasına yol açabilmektedir.

İkinci bir vitamin D ise vücutta nadir olarak eksikliği bulunan vitaminler arasındadır. Vitamin D’nin eksik olduğu durumlarda bebekte normal olmayan diş gelişimi gözlenmektedir. Vitamin D bebeğin iskelet gelişimini sağlayarak raşizmi önler. Bulunduğu besin ürünleri ise, süt, balık yumurta ve güneş ışığıdır.

Üçüncü bir vitamin olarak E ise hamilelik süresince seviyesi düşebilecek vitaminler arasında değildir. Düşük doğum ağırlığı ve plasenta dekolmanı vitamin E eksikliğinde meydana gelebilecek riskler arasındadır. Vitamin E’nin faydası ise, bebeğin büyümesine yardımcı olarak gelişimini güçlendirmesidir. Fındık, ıspanak, ceviz ve sebze yağları gibi besin ürünlerinde bulunur.

Vitamin C ise doku hasarına karşı koruyucu olan bir antioksidandır. Vitamin C sayesinde annede demir emilimi artar ve bebeğin bağışıklık sistemin oluşur. Vitamin C’nin bulunduğu besin ürünleri ise, turunçgiller, bezelye, domates ve yeşilbiberdir.

Thiamin/B1 ise anne ve bebeğin sinir sistemini güçlendirerek aynı zamanda anneye enerji sağlar. Bulunduğu besin öğeleri ise tüm baklagiller, fındık, et ve pirinçtir.

Riboflavin/B2 ise enerji sağlayarak görme duyusunun güçlenmesine yardımcı olur. Bebek ve annesinin cildinin sağlıklı görünmesini sağlar. Çoğunlukla et, balık, tavuk ve yumurtada bulunmaktadır.

Pyridoxine/B6, annenin midesinde meydana gelebilecek ağrıları sakinleştirir ve mide problemlerini en aza indirir. Muz, balık, tavuk, bezelye, havuç, kabak, brokoli gibi besin öğelerinde bulunmaktadır.

Gebelikte alınması gereken mineraller ise başlıca demir, kalsiyum, fosfor, flor, sodyum, magnezyum ve folik asittir.

İlk olarak demir kullanımı hamilelik süresince oldukça önemlidir. Çünkü bebek kendi demir depolarını oluştururken annenin demir depolarından faydalanır. Demirin bol olarak bulunduğu besin öğeleri karaciğer, dalak, kırmızı et, yumurta, kuru meyve, mercimek, dereotu, maydanoz, ceviz ve fındıktır.

Kalsiyum, bebeğin kemik ve diş gelişimi için oldukça önemli bir mineral çeşididir. Bunun yanı sıra, kas dokularının kasılması ve kan pıhtılaşmasını önlemede oldukça önemli ve yadsınamaz faydaları vardır. En zengin kalsiyumun bulunduğu besinler süt ve süt ürünleridir. Bunun yanı sıra, kuru incir, yumurta, içme suyu ve tere otunda da kalsiyum bulunur.

Fosfor çoğunlukla her besin öğesi içerisinde bulunur ve sonuç olarak da eksikliği pek fazla görülmemektedir. Sadece böbrek yetmezliği olan hastalar ve ileri derecede beslenme yetersizliği sorunu olanlarda fosfor eksikliği olur.

Flor ise gebelik sırasında bebeğin dişlerinin oluşumu ve ileride sağlam olması için alınması gereken bir mineral çeşididir.

Sodyumda temel bir mineral çeşidi olup gebelik döneminde eksikliği görülmemektedir. Sodyum tuzda bulunmaktadır. Tuz kullanımında dikkat edilecek husus ne çok az ne de çok fazla kullanmamaktır.

Magnezyum ise hemen hemen her besin çeşidinde bulunan mineraller arasındadır. Bu nedenle anne adayı dengeli beslendiği takdirde eksikliğine rastlanılmaz.

Son olarak, folik asit ise, kan hücresi ve aminoasit yapımında ve hücrelerin yenilenmesinde yardımcı olmaktadır. Bulunduğu besin öğeleri ise marul, tere otu, kavun, ıspanak ceviz ve badem gibi yiyeceklerdir.

 

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 70/100 (179 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Hamilelikte Beslenme
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd