Durumunuzu Seçiniz.
>

Vücudun işleyiş mekanizmalarında günümüzde hala çözülemeyen noktalar olduğu gibi, inanılmaz şekilde çalışan mucizevi bir yapı olduğu konusunda ise tüm dünya hemfikir.

Bir canlıdan yeni bir canlı oluşumu, bazen zorlu bazen çabucak geçen ama duyguları tarifsiz olan gebelik durumu, bunu yaşayan/yaşamayı isteyen/yaşayabilmek için mücadeleler veren bir sürü kadının hayali.

Vücut bazen son nefesi verene kadar mükemmel denilecek şekilde çalışsa da bazen ne yazık ki bizi zorlayan durumlarla karşımıza çıkabiliyor. Doğuştan gelen anomaliler, sonradan oluşan değişimler, yaşam tarzımız ve genlerimizle ilgili. Yaşamımız boyunca bir sürü sağlık sorunuyla karşılaşabileceğimizi unutmadan yaşamalı, bu mükemmel çalışan makinaya iyi davranmalıyız.

Gebelik durumunda oluşabilecek sıkıntılar ise hem anne adayını hem doğacak bebeğini hem de çevresini etkileyebilmektedir. Bu yüzden daha çok bilgi sahibi olarak bütün bu sıkıntılar önlenebilir.

Gebelikte olabilecek sorunlardan biri ‘dış gebelik’tir.

Dış gebelik diğer bir adıyla ‘ektopik gebelik ‘ günümüzde her 100 gebelikten birinde görülebilen, döllenmiş yumurtanın rahim dışında bir bölgede yerleşip gelişmesi durumudur.

Ektopik gebelik durumu , %70 oranla fallop tüpü veya cervix (rahim ağzı) denilen bölgelerde görülür. Bu yerleşme fallop tüpünün dar olması gibi bir nedenle olabileceği gibi, tüplerin enfeksiyonu , tüplerin doğumsal anomalisi , daha önce geçirilmiş genital veya karın içi operasyonlar, tüp bebek tedavileri, sigara, ilerleyen yaş gibi faktörlerle de ortaya çıkabilir.

Döllenmenin ardından tüplerden rahime doğru ilerleyen yumurta, normal şartlarda rahim içinde endometrium (rahim duvarı) a yerleşmesi gerekirken, tüpün ‘ampulla’ denilen bölgesine yerleşip büyümeye başlar. Döllenmeyi takiben yaklaşık 6-7. günler. Geciken adet kanaması, karında bıçak saplanması şeklinde sancılar, kasık bölgesinde palpe edilebilen kistler,mide bulantıları ektopik gebelik için alarm oluşturabilecek belirtilerdir. Anormal sağlık durumlarında, mutlaka doktora başvurulması, ağrı kesiciler gibi kesin olmayan yöntemlerle bu ekstra durumlar tedavi edilmeye çalışılmaması gerektiği unutulmamalıdır.

Fallop tüpünde büyümeye devam eden yumurta tüpün gerilmesiyle ağrı şikayetleri sıklaştırır ve tüpün rüptüre olması (patlaması) söz konusu olabilir. Bu iç kanamayla seyreden tablo ölüme kadar varabilen sonuçlar oluşturabilir.Bu sebepten ötürü acil müdahale gerektirdiğinden beklenmeyen sancı ve ağrı durumlarında zaman kaybetmeden en yakın hastaneye başvurulmalıdır. Yukarıdaki belirtiler haricinde ishal, baş dönmesi, bayılma iç kanamanın oluşturabileceği belirtiler arasındadır. Bu belirtilerle hastaneye başvuran hastada gastrointestinal bir durum olabileceği düşünülerek teşhis yöntemleri o yönde uygulanabilir. Bu tip belirtilerde kadınlar mutlaka bir jinekolog kontrolünden geçmek için ısrarcı olmalıdır, doktor kontrolünde gerekli önlemler alınmalı, sonuç pozitif çıktığı takdirde tedaviye önerilen şekilde başlanmalıdır.

Adet gecikmesi, mide bulantısı, baş dönmesi belirtileriyle gebelik testi yapan ve pozitif sonuç alan, akabinde hastaneye başvuran hastanın tanısında hamilelik mi dış gebelik mi sorusunun kesin cevabı için ultrason yöntemiyle rahimde gebelik görülmediği takdirde kanda B-HCG düzeyi bakılabilir.Çoğu dış gebelik vakalarında B-HCG seviyesinin yükselmesi durumu dışında aynı kalması da gözlenebilir. Hamilelik testi pozitif alındıktan sonra anormal kanamayla seyreden belirtilerin bir diğer sebebi düşük olabilir. Bu durumda ise B-HCG seviyesinin düştüğü kan sonuçlarında gözlenebilir.

Bir uzman doktor tarafından kesin bir teşhis konulmasının ardından tedavi için cerrahi müdahale, laparoskopi, bekleme gibi yöntemler tercih edilebilir. Bu olguyu geçiren bir kadında,tekrar görülme ihtimali %20 olan bu hastalıkta asıl önemli konular kadınların düzenli jinekolojik kontrol hakkındaki bilinci ve hastalıklardan korunma yollarının farkındalığıdır. Özellikle doğum kontrol yöntemlerinin kullanımındaki başarısızlık ve kısırlık tedavileri dış gebelik riskini arttırmaktadır.

Sağlığın söz konusu olduğu durumlarda erteleme ve önemsememe ciddi sonuçlar doğurabilir. Maddi manevi sıkıntılarla sonuçlanabilecek ihmaller, daha sonraki zamanda tekrar gebe kalma durumunu da etkileyeceği için düzenli kontroller hayat kurtarır.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 72/100 (122 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Hamilelikte Sağlık
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd