Durumunuzu Seçiniz.
>

Hamilelik sırasında, birçok kadında idrar kaçırma (istemsiz idrar kaybı) durumu yaşanır. İdrar kaçırma yani tıp dili ile inkontinans, bazı hamile kadınlar için hafif ve seyrek olabilir, ama bazıları için daha şiddetlidir. İnkontinans, gebelik sonrası devam edebilir ve ya etmeyebilir. Bazı kadınlar da 40lı yaşlara kadar mesane problemi görülmez.

Gebelik sırasında ve sonrasında idrar kaçırma nedenleri nelerdir?

Mesane sfinkter, yani mesanenin alt kısmında yer alan mesane vanası, idrar akışını kontrol etmek için devamlı olarak çalışır. Hamilelik sırasında genişleyen rahme, mesane baskı yapar. Mesane sfinkter ve pelvik taban kasları mesane üzerine ekstra stres veya basınç yapmış olabilir. Örneğin, hamile bir kadın öksürük veya hapşırma ile idrar kaçırabilir. Doğum pelvik taban kasları ve sinirlerini zayıflatır ve gebelik sonrası idrar kaçırma sorunları devam edebilir.

Gebelik ve doğum, aşağıdaki koşullardan dolayı mesane kontrol problemlerine neden olabilir :

  • Mesaneyi kontrol eden sinirlerin hasar görmesi,
  • Üretra ve mesane hamilelik sırasında zarar görmesi,
  • Epizyotomi, fetüsün doğum sırasında daha kolay çıkması için pelvik taban kaslarına yapılan yanlış bir kesim.

Gebelik sırasında ve sonrasında ne tür inkontinanslar meydana gelir?

Gebelik sırasında yaşanan inkontinans türü genellikle stresten görülen inkontinansdır. Bu da mesane üzerinde artan basınçlara neden olur. Stresten dolayı gerçekleşen inkontinansda, mesane sfinkter ( mesane vanası) idrar tutmak için yeteri kadar iyi çalışmaz. Bunun sonucunda öksürük, hapşırma, egzersiz yaparken idrar kaçırma gerçekleşir.

Hamilelik sırasında idrar kaçırma nasıl tedavi edilir?

Hamilelik sırasında idrar düzenini kontrol etmek ve belirli aralıklarla tuvalate çıkmak bunun için faydalı olabilir. İdrara çıkma süreleri ve idrar sızıntısı kaydetmek için bir grafik kullanabilirsiniz. O zaman vaktinde tuvalete giderek olacak sızıntıları önleyebilirsiniz. Bazı durumlarda özel üretilmiş cihazlar üretra engellemek için veya pelvik kasları güçlendirmek için kullanılabilir.

Kegel egzersizleri nelerdir?

Kegel egzersizleri inkontinans’a yardımcı olmak için kullanılan başka bir yöntemdir. Bu egzersizler pelvik taban kaslarını sıkılaştırır ve güçlendirmeye yardımcı olur. Kegel egzersizlerini yapmak için yapmanız gerekenler:

  • Karın, uyluk ve kalça kasları gevşek tutmak,
  • Pelvik taban kaslarını sıkın; 10a kadar sayın.

Sabah, öğleden sonra ve her gece 10 kez Kegel egzersizleri yapın. Kegel egzersizlerini düzenli yaparsanız 4-6 hafta içinde sonuçlarını almak mümkündür.

Ne zaman bir sağlık uzmanına başvurmalısınız?

Doğumdan 6 hafta sonra hala mesane sorunlarınız varsa doktorunuzla konuşun. İdrar kaçırmasının sonucu başka bir tıbbi durumdan dolayıda olabilir . Mesane kontrolünün kaybı bir an önce tedavi edilmelidir aksi halde uzun vadeli bir problem haline gelebilir.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 80/100 (152 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Hamilelikte Sağlık
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd