Durumunuzu Seçiniz.
>

Gebelikte Tiroid Hastalıkları

Tiroid Bezi, Trakea (soluk borusu) üzerinde yer alan ve endokrin fonksiyonları olan bir organdır. Tiroid hastalıklarına üreme çağındaki kadınlarda sık rastlanır. Bozulmuş tiroid fonksiyonları, kadının gebe kalmasını, gebelik dönemini, bebeğin gelişimini, doğum sonrası anne ve bebeğin durumlarını etkileyebilir.

Gebelikte Normal Tiroid Salgısı Değişiklikleri
Gebelik sırasında tiroid bezinde büyüme olabilir, artan kan akışı ve böbrek iyot ıtrahının artışı da tiroid bezini büyütür. Gebeliğin ilk haftalarında artan TBG (thyroxine bağlayan protein) konsantrasyonuna bağlı olarak T4 ve T3 hormonları iki katına yakın artar. Yine gebelikte salgılanan Human Corionic Gonadotropin (hCG), TSH hormonuna yapısal benzerliğinden dolayı normal gebelikte tiroid hormon üretimini artırır.

Gebelikte Hipotiroidizm
Tiroid hormonları, her iki cinste de seksüel gelişimi ve cinsel fonksiyonları etkiler. Hipotiroidi, tiroid bezinin az çalışmasıdır. Çocuklukta başlayan hipotiroidi, seksüel geriliğe, ergenliğin gecikmesine ve adet bozukluklarına sebep olabilir. Erişkin kadınlarda hipotiroidi, cinsel istek yetersizliğine ve adet bozukluklarına yol açabilir. Şiddetli hipotiroidide adet döngüsünün tamamen durmasına kadar sonuçları olabilir. Ancak hamile kalma oranının düşmesine ve düşük doğumlara rağmen birçok doğum da normal sürecinde başarıyla sonuçlanmaktadır. En önemli sebebi Hashimoto tiroidi diye adlandırılan hastalıktır. Ülkemiz için özellikle doğu karadenizde önemli bir sağlık problemi olan iyot yetersizliği de önemli bir sebeptir. Baş ve boyun bölgesine uygulanmış olan radyoterapi de hipotiroidi sebebi olabilir. Bu etkilere maruz kalan kadınlar hipotiroidi riski açısından dikkatli olmalıdır.

Gebelikte Hipertiroidizm
Erken yaşlardaki tirotoksikoz (Tiroid hormonlarının aşırı yükselmesi) genel gelişmenin normal olmasına karşın seksüel olgunlaşmada gecikmeye yol açabilir. Ergenlik sonrası tirotoksikoz, özellikle kadınlarda cinsel fonksiyonları etkileyebilir. Cinsel istek artışı, adet döngüsü bozuklukları, hamile kalma oranında azalma, ve düşükle sonuçlanan doğumlara yol açabilir. Molar gebelik, koriokarsinom (korionda oluşan tümör) gibi durumlarda tirotoksikoz görülür. Gebelik sırasında oluşan tirotoksikoz genellikle "Graves Hastalığı"na bağlıdır ve tiroid bezinde büyümeyle birliktedir.

Gestasyonel Trofoblastik Hastalık: Molar gebelik ve koriokarsinom gibi trofoblastik hastalıklarda normal düzeyin çok üzerinde hCG hormonu görülür ve bu da hipertiroidizme sebep olabilir.

Hiperemeziz Gravidatum:
Erken gebelik döneminde ortaya çıkan tedavi gerektiren aşırı bulantı kusmaya verilen isimdir. Başlangıçta T4 T3 hormonlarında hafif artışlar gözlenir. Graves hastalığından ayırt etmek için çinko düzeylerine bakılır.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 64/100 (153 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Hamilelikte Sağlık
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd