Durumunuzu Seçiniz.
>

İshal (diare) günde üçten fazla sulu dışkılamayla baş gösteren bir rahatsızlıktır. Her yaştan insanı olduğu gibi özellikle çok daha hassas ve güçsüz bir sindirim sistemine sahip olan anne adaylarını, özellikle yaz aylarında salgınlara bağlı olarak ya da besin zehirlenmeleri şeklinde ortaya çıkarak tehtit edebilir. İshal bozuk dışkılama ile kendini belli eder, zaman zaman bulantıya yol açabilir. İshal kramp benzeri ağrılarla beraber seyredebileceği gibi ağrısız da olabilir.

İshale yakalanmadan önce sebzeleri ve meyveleri iyi yıkamak, temiz su kullanmak, pastörize olmayan süt ve süt ürünlerini tüketmemek, çiğ et ürünleri yememek, tüketilen yiyeceklerin son kullanma tarihlerine dikkat etmek gibi basit ama işlevsel koruyucu önlemler almak anne adaylarını ileride oluşabilecek pek çok ciddi komplikasyondan korur.

Eğer anne adayı bir şekilde ishale yakalanmışsa ishalin kesilmesine yönelik ilaçları bilinçsizce kullanması tehlikeli olabilir. Çünkü ishal de tıpkı öksürmek, hapşırmak, burnumuzun akması gibi bakterileri atabilmemiz için vücudumuzun gösterdiği doğal bir savunma mekanizmasıdır. Bunun yerine anne adayına damar içi yoldan elektrolit takviyesi yapmak (serum) ve sindirim sistemini yormayacak hafif gıdalarla beslemek izlenmesi gereken en doğru yoldur. Pek çok ishal bu tip bir tedaviye kısa sürede cevap verir.

Tüm bu etkenlerin dışında hamilelikte yetersiz beslenme korkusu yaşayan anne adaylarının bilinçsizce aşırı süt ve ya sıvı tüketmesi halinde ishal meydana gelebilir. Böyle durumlarda fazla alınan besin maddesi azaltılarak vücut dengesi sağlanmalı ve anne doğru beslenme konusunda bilinçlendirilmelidir.

Halk arasında sık rastlanan bir yanlış inanış da ishal olan bebek ya da yetişkine su verilmemesi gerektiği yönündedir. Su içmek ishali arttırmaz aksine ishal nedeniyle kaybedilen suyun yerine konması için hastaya olabildiğince çok su verilmesi gerekir. İshal olan bebeklere su verilmemesi ülkemizdeki bebek ölümlerinin en çok karşılaşılan nedenlerinden birisidir.

Eğer ishal uzun süre önemsenmeyerek tedavi edilmezse anne ve bebek sıvı ve ve kalori kaybı nedeniyle tehlikeye girebilir. 24 saatten daha uzun süren ishallerde ise gaita testi ve kültürü yapılarak daha ayrıntılı bir tetkik ile daha etkin bir tedaviye gitmek gerekir.

Bunun dışında pastorize olmamış süt ve süt ürünlerinden bulaşan Listeria monocytogenes hamilelerde düşüğe, erken doğuma ve hatta ölümlere yol açan bir ishale neden olduğu için hamilelikte listeriozis ihtimali üzerinde özellikle durulması gerekir. Amerikada her yıl ortalama 2500 kişinin lysteriozise yakalandığı ve bunlardan 500 hastanın hayatını kaybettiği bilinmektedir. Bakterinin varlığı sadece kan testleri ile belirlenebilir ve uygun antibiyotik tedavisi ile ortadan kaldırılabilir.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 64/100 (156 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Hamilelikte Sağlık
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd