Durumunuzu Seçiniz.
>

Vulva yani bilindiği adıyla dış genital organ olarak da adlandırılabilir. Bu dış bölgedeki kaşıntı durumu, bayanların sıkça rastladığı ve oldukça rahatsız edici bir durumdur. Bayan vücudunda en çok havasız kalan bölge olması sebebiyle burada bakteri oluşumu da kolaydır. Bu hususta iç çamaşırı seçimi çok önemlidir. Mümkünse her zaman pamuklu iç çamaşırları seçilmeli naylon bazlı kumaşlardan uzak durulmalıdır.

Zaten nemli olan bu bölgenin ekstra nemli tutulmamasına özen gösterilmelidir. Banyo esnasında bu bölgenin temizliği esnasında, PH dengesi genital bölge ile uyumsuz şampuan veya sabunlar kullanılmamalıdır. Bu bölgeye uygun şampuanları eczanelerde kolayca bulabilirsiniz. Banyodan sonra bu bölge tahriş edilmeden iyice kurulanmalıdır. Bunlara ek olarak, kullanılan pedlerin sıkça değişimine ve epilasyon yöntemlerinin deriyle uyumuna ve hijyenine dikkat edilmelidir. Menapoz döneminde görülen genital kaşıntı ve huzursuzluk ise her 10 kadından 7’sinin başına gelir, korkmayınız ve uzman hekime başvurunuz. Bu durum vücüttaki kadınlık hormonunun azalmasından kaynaklanır.

Genelde dış genital bölgedeki bu kaşıntılar enfeksiyona dayalıdır, çoğunluğu fungal (mantar) enfeksiyonlarıdır. Hap ve krem eşliğinde 3-4 günlük bir tedavi ile çözülür. Bunun dışında pet, prezervatif, tüy dökücüler ve uygunsuz sabunlarda dış genital bölgede bazı alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bunun dışında nadiren de olsa bu belirti vulva kanseri belirtisidir. Ancak genelde bu tip kaşıntılar enfeksiyonel bir durumun göstergesidir. Böyle bir durumda kulaktan dolma tavsiyelere, kulaktan dolma kremlere veya karışımlara inanmayınız.

Genital bölge PH dengesi çok hassas olan bir bölgedir bu sebeple jinekolog hekiminizin dışında önerilenleri uygulamayınız. Kaşınan bölgeye el ile temastan kaçının, böylece bakterileri bölgeye daha da yaymamış olursunuz. Bölgeye hekim tarafından önerilen ilacı uyguladıktan sonra ellerinizi iyice arınana kadar yıkayınız.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 76/100 (147 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Hamilelikte Sağlık
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd