Durumunuzu Seçiniz.
>

Osteoporozun gerçek tehlikesi bacağınızın (ya da kalça, bilek veya başka bir kemik) kırılması için uygun ortamı hazırlamasıdır. Siz yaşlandıkça, kemiğinizin kırılması tatsız bir durumdan çok daha öteye geçebilir. Ölümcül olabilir. Yaşlılarda kalça kırıklarından ölme oranı yaklaşık göğüs kanseri düzeyindedir ve kalça kırığı kurbanlarının yarısı yaşamlarının kalan kısmında bakıcılara bağımlı olurlar.

Osteoporoz ve Kadınları Ele Alırsak

Kadın ve osteoporoz hakkında ilk kötü haberi verelim: yaklaşık 25 milyon Amerikalı osteoporoz hastası ve bunların çoğunluğu da kadın. İyi haber ise bu hastalığın, menopozdan sonra bile önlenebilir ve tedavi edilebilir olmasıdır.

Kadınlar değişik oranlarda kemik kaybederler, bu nedenle aşağıdaki genellemeler menopoz öncesi, menopoz ve menopoz sonrası yılların ortalamalarını yansıtırlar ve her kadın için geçerli olmak zorunda değildirler.

· Perimenopoz: Çoğu kadın menopoz öncesi dönemde omurgalarından yıllık yüzde bir oranında kemik kaybetmeye başlamaktadırlar.

· Menopoz: Kadınlar menopoz dönemine girdiklerinde, eğer hormon tedavisi görmüyorlarsa bu oran yıllık yüzde 3e çıkar.

· Postmenopoz: Bazı durumlarda menopozu takip eden 10 yıllık sürede bu oran gerileyerek yıllık yüzde bir civarında seyretmektedir.

Menopoz sonrasındaki ilk beş, yedi yılda bir kadın toplam kemiklerinin yüzde 20’si oranında kemik kaybedebilir. Ve bu kadın 80 yaşlarındayken toplam kemik yoğunluğunun yüzde 47 sini kaybetmiş olabilir. Eğer iskeletin korkunç bir şey olduğunu düşünüyorsanız, kendi iskeletinizin nerdeyse yarısını kaybettiğinizi hayal edin!

Yine de bazı iyi haberlerimiz var: Kadınların sadece yüzde 25- 33 osteoporoz hastalığına yakalanmaktır. Bunun bir fırtına olduğunu düşünerek, sadece yüzde 33 oranında yağmura yakalanma olasılığınız vardır ancak bu sizin pikniğinizde gerçekleşirse ıslanacağınızdan emin olabilirsiniz.

Osteoporozun Tanımı ve Teşhisi

Osteoporozun kelime anlamı tam olarak gözenekli kemiktir –zayıf ve kırılgan kemik. Kemikteki kalsiyum miktarının az oluşu bu hastalığa neden olmaktadır. Hem kadın hem erkekler osteoporoz yakalanabilir, ancak bazı nedenlerden dolayı kadınlarda erkeklerden daha yaygındır:

· Kadınların kemikleri erkeklere oranla daha az yoğundur.

· Testosteron kemik gelişimini ve daha güçlü kemiklerin oluşmasını sağlar. Erkeklerde testosteron daha fazladır.

· Kadınların çoğunun yaşlılık dönemleri, erkeklerinden daha uzundur.

Büyükanneniz döneminde, doktorlar osteoporoz hastalığını, ancak hastanın bu hastalık dolayısıyla kemiği kırıldığında teşhis edebiliyorlardı. Bugünün teknolojisi osteoporoz hastalığının acı verici kırıklara sebep olmadan teşhis edilmesine olanak sağlamaktadır.

Sağlıklı bir kemik kolay kırılabilecek bir kemikten nasıl ayırt edilir?

· Sağlıklı bir kemik İsviçre peyniri gibi küçük delikler içermektedir.

· Kolay kırılabilir bir kemik ise bir dantel gibi ince hatlarla birbirine bağlı geniş deliklerden oluşmaktadır.

Osteoporoz ise 35 yaşında sağlıklı bir kadının kemik yoğunluğuyla sizin kemik yoğunluğunuzu karşılaştırarak tanımlanır:

· Kemik yoğunluğunuz, 35 yaşında sağlıklı bir kadının kemik yoğunluğundan biraz daha az bir yoğunluğu sahip ise düşük osteopeni –düşük kemik yoğunluğu.

· 35 yaşında sağlıklı bir kadının kemik yoğunluğundan önemli ölçüde az bir osteoporoz yoğunluğuna sahipse –teşhis osteoporozdur- kırılabilir kemikler.

Osteopeni ve ilerlemiş osteoporozu ayıran eşik, kırılma riskine maruz kalmadan önce ne kadar kemik kaybedebileceğinizle ilgili araştırmalar sonucu belirlenmiştir. Osteoporoz riski taşıyan halklar düşük kemik yoğunluğuna sahiptirler ve aynı zamanda kemik kırılması riskini taşımaktadırlar.

Nedenlerin Araştırılması

60 yıl önce, doktorlar, osteoporozun esas olarak menopozlu kadınlar arasında yaygın olduğunu kabul ederlerdi. Osteoporozun cinsellik hormonlarıyla ilgili olduğunu düşünürlerdi. Yapılan yüzlerce araştırma, östrojen seviyesinin gerçekten de kemik yoğunluğunu etkilediğini ortaya koymuştur.

Menopoz osteoporoza neden olur mu? Bunun kısa cevabı hayırdır. Osteoporoz, kemiklerdeki kalsiyum eksikliğinden kaynaklanır, östrojenin ise kalsiyumun kemiklere taşınması ve kemiklerin sağlıklı olmasını sağlamak gibi fonksiyonları vardır.

Diğer vitamin, mineral ve hormonların eksiklikleri de, kemiğiniz tarafından emilen kalsiyumu etkiler ve böylece osteoporozun gelişimine katkıda bulunabilir. Egzersiz eksikliği de osteoporozu artırabilir. Sonuç olarak, yaşam tarzı seçimleri de örneğin sigara ve alkol kullanımı osteoporozun başlamasında rol oynar.

Sonuçlarını Önlemek

Osteoporoz vücudunuzdaki bütün kemikleri zayıflatır ve kırılmaya meyilli hale getirir. Bu daha çok kalça ve bilek kemiklerini içermektedir. Bileğinizi kırmanız size haftalar ya da aylar sürebilecek bir sıkıntı yaratabilir. Kalça kırıkları sizi daha da zayıf bir konuma sokacaktır. Omurga kırığı da genellikle osteoporozla alakalıdır ve boyunuzun kısalmasına neden olabilir. Ezik kaburga, kambur bir görüntüye sahip olmanıza da neden olabilir.

Aşağıda kırıkların nasıl meydana geldiği ve yaşamınızı nasıl etkilediği açıklanmaktadır.

· Bel kemiği kırıkları: Omurganın osteoporotik kırıkları kompresyon kırığı olarak adlandırılır. Vertebranın yuvarlak yapısı kompresyon kırıklarına bu adını verilmesini sağlamıştır. Omurganızdaki kompresyon kırıkları, kambur bir görüntü sergilemenize neden olabilir (halk arasında kocakarı kamburu diye adlandırılır).

50’li yaşlarındaki kadınlar arasında yüzde5 ila 15 arasında, omurgada kompresyon kırıkları görülmektedir. (osteoporoz kaynaklı bu kırıklara, Beyaz ırka mensup ya da Asyalı kadınlar arasında, Latin Kökenli, Afro ya da Amerikan kökenli kadınlara oranla daha fazla rastlanmaktadır.) 70 yaşından itibaren bu oran yüzde 40 ve 55’e çıkmaktadır. ( Bu kişiden kişiye göre değişen bir durumdur.) Ne kadar dik durmaya çalışırsanız çalışın, bunu başaramayacağınız bir postüre sahio olursunuz.

Yıllık kontrollerinizde ezilmiş vertebranın ilk belirtileri fark edilebilir. 40 ve 65 yaşlarından sonra doktorunuz boyunuzu ölçmeye başlar. Vertebrası ezilmiş ya da hasar görmüş kadınlar daha öncekinden daha kısa bir boy ölçüsüne sahip olurlar. Ölçü sistemi yanılmaz, bu osteoporoz belirtisi olabilir.

Bu hem iyi hem de kötü bir haber olarak değerlendirebilir ama çoğu kadın vertebranın çökmesi durumunda ya hiç acı hissetmez ya da çok az acı hisseder. Kimse acı çekmek istemez ama oluşan hasarın herhangi bir sinyalinin olmaması, hasarın tespit edilmesine dek aylar hatta yılların geçebileceği anlamına gelir. Bazı kompresyon kırıkları ağrıya sebebiyet verebilir ama bu reçetesiz olarak alınabilen ibuprofen ya da aspirin gibi sıradan bir ağrı kesici yardımıyla önlenebilir. Acı nadiren birkaç aydan fazla sürer. Ama eğer kompresyon kırıklarından şüpheleniyorsanız, kendi başınıza ilaç almaya kalkışmayın doktorunuzla görüşün ve en iyi çözümü bulmaya çalışın.

· Kalça kırıkları: Bu problem genellikle diz ve kalçayı bağlayan uzun kalça kemiğinin (femur- uyluk kemiği) kırılmasıyla ortaya çıkar. Bu kırık daha sık olarak kalça kemiğinin baş tarafından soketinde görülür. Bazen de incelen bir kemik kırılır, düşmeye neden olur.

Kalça kırıklarının yüzde 90’ ı. 70 yaş üzerindeki insanlarda görülür. Osteoporoz her ne kadar perimenopoz döneminde başlıyor olsa da, belirtileri ortaya çıkmayabilir ya da önemsenmeyebilir, dolayısıyla da siz hastalığın zayıflatıcı etkilerini hissetmeden birden sonuçla karşı karşıya kalabilirsiniz: Kırıklar. 70 yaşında meydana gelen bir kalça kırığının deneyiminin yaratacağı travmayı hafife almayın. Kalça kırığı geçiren kadınların sadece üçte biri olaydan sonra, kırılmadan önceki işlevselliklerini yeniden kazanabilmektedir. Diğer üçte biri bakıma muhtaç bir şekilde yaşamlarına devam etmek zorunda kalırlar. Ve maalesef yüzde 20’ si ise kırığın meydana geldiği bir yıl içinde çeşitli komplikasyonlar sonucu yaşamını kaybetmektedir.

· Bilek kırıkları: bilek kırıkları yaygın olarak meydana gelmektedir. Düştüğünüz zaman ilk tepkiniz ellerinizi öne atarak kendinizi korumaya çalışmaktır. Neden bilek kırıklarının osteoporozlu kadınlar arasında yaygın olarak görüldüğünün tahmin etmeye çalışmanıza bile gerek yok.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 78/100 (115 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Kadın Hastalıkları ve Sağlığı
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd