Durumunuzu Seçiniz.
>

Çağın buluşlarından olan bilgisayar gün geçmiyor ki hayatımızda biraz daha yer kaplamasın. Elimizin altındaki en kolay bilgiye ulaşım aracı maalesef zaman zaman hayatımızı da zorlaştırıyor. Bilgisayar iyi kullanıldığı takdirde eğitime katkı sağlasa da çocuklarımız bilgisayarı her daim ödevleri için kullanmıyorlar.  

Bilgisayar kullanımı çok uzun süreler olduğunda fiziksel gelişime bile etki edecek sorunlar yaratabilir. Sürekli bilgisayar başında oturan bir çocuk arkadaşlarından koparak sosyalliğini kaybetme noktasına gelebilir. Bilgisayar karşısında saatlerini harcayan çocuk aile içi iletişimde bile kopukluklar gösterir. Bu gibi durumlar genellikle ergenlik çağında görülse de küçük çocuklarımızı da bazen bilgisayardan alıkoymamız gerekmektedir. Oyun çağında olan bir çocuğun bilgisayar karşısında oturması yerine yaşıtlarıyla bahçe ve park gibi yerlerde çeşitli aktivitelerde bulunması onun gelişimi açısından önem taşır. Özellikle ilköğretim çağında olan çocuğun bilgisayar karşısında oturma süresi belirli olmalıdır.

Bu kadar yaygın olan bir araçtan mahrum bırakılmaları tabi ki imkansızdır ancak bazen çeşitli kısıtlamalara gidilmesi gerekmektedir. Bu onların iyilikleri içindir. Onların öncelikle sosyalleşmeleri, hayata alışmaları, arkadaş edinmeleri gerekmektedir.   Bütün bu olumsuzlukların dışında bilgisayar doğru kullanıldığında eğitim açısından hatta çocukların gelişimi açısından olumlu özellikler de taşır.  

Çocuk yaşına uygun hazırlanmış oyunlar oynayarak kendi gelişimine artı puanlar kazandırabilir. Kimi zaman bir oyunu kazanmak için bütün dikkatini ona verdiğini gözlemleriz bu çocuğa dikkatini toplama kavramını öğretir. Bazen arkadaşları ile aynı oyunu oynadıklarında rekabet duygusunu geliştirir. Aşırı olmamak şartıyla bu olumlu bir özelliğe girer. Çocuk okulda başaramadığı dersleri bilgisayar karşısında tekrar dinleyerek onları pekiştirebilir, geri dönüşümlü ve cevaplı sorularla öğretimine katkıda bulunabilir. Yazma, düşünme, iletişim becerilerini arttırmaya ve göz el koordinasyonu geliştirmeye yardımcı olduğu da kabul edilir.  

Televizyon da yine çağımızda oldukça yaygın kullanılan iletişim araçlarından biridir. Bilgisayar gibi televizyonda çeşitli kurallar eşliğinde kullanıldığında eğitici yönleri sayılabilir. İzlenilen programın türüne göre televizyon çocuğu düşünmeye, eleştirmeye, akıl yürütmeye yöneltebilir. Ancak uzun saatler boyunca izlenilen televizyon çocuğun aile ile olan iletişimine engel olduğu gibi aile dışı iletişimine de engel olabilmektedir.  

Televizyonun en olumsuz özelliği, gerçek ve hayali ayırt edemeyen çocuğun ekranlarda gördüğü hayali kahramanları, perileri ya da çizgi film karakterlerini içselleştirip oyunlarına yansıtmalarına neden olmasıdır. Kötülerle savaşan, asla ölmeyen, yükseklerden düşen ama hiçbir yerine bir şey olmayan kahramanların yaptıklarını örnek alıp denemeye kalkan bir çok aile ve çocuk televizyonun bu olumsuz örnekleri yayınlaması sonucunda kötü ve acı olaylarla karşılaşmıştır. Çocuklarımıza izlenilen filmlerden sonra bir konuşma yapılmalı ve onun gerçek ile hayali ayırt etmesine yardım etmeliyiz.   Bir diğer olumsuz özellik ise yayınlanan programlarda fazlasıyla dikkat çeken şiddet yanlılığıdır. Çocuğun içinde var olan saldırganlık dürtüsü bu gibi öğelerle canlanır ve özellikle okul içinde saldırgan davranışlarından şikâyet edilir.   

Ayrıca dil gelişimi henüz tamamlanmamış olan bir çocuk için dil bilgisi kurallarını yanlış kullanan programlar son derece sakıncalıdır.   Çocuklarımıza yurtseverlik, hoşgörü, iyi insanlık, güven duygusu, bilimsel bilgiler, yaratıcı öğeler taşıyan programlar izletmeye öncelik vermeliyiz bunun dışında iyiyi ve kötüyü, yanlışı doğruyu bir arada gösteren programları da izleterek doğru davranışların hangisi olduğunu anlamasına yardım etmeliyiz. Hayali ve gerçeği ayırt etmelerini sağlayan programları izlemelerine önem vermeliyiz. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise izletilecek programlar çocuğun yaşına göre seçilmelidir.   

Televizyon konusunda aileye düşen görev, çocuklarının izlediklerini takip altında tutmak, gerektiğinde müdahale etmek hatta televizyonu kapatmak ve çocuğuyla birlikte kitap okumak, resim yapmak, yemek pişirmek gibi çeşitli aktivitelerle zaman geçirmektir diyebiliriz. Bu gibi aktiviteler hem aile içindeki iletişimi arttıracak hem de çocuğumuzu zararlı yayınlardan, televizyon ve bilgisayarın radyasyonundan bir süreliğine de olsa alıkoymamıza yardım edecektir.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 68/100 (97 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Kötü Alışkanlıklar
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd