Durumunuzu Seçiniz.
>

İç ve dış dünyadan algılanan duyumları doğumdan itibaren almaya başlayan çocuklar onları tasarım olarak içselleştirip, yapısallaştırır. Daha sonra bunlara anlamlar verip, organize eder ve şekillendirir. Çocukların algılama duyumları aktif bir süreçtir. Tasarımsal dünya çocuklar tarafından böyle yaratılır.
Bebekler, öğrenmek, öğrenme yollarını araştırmak ve bu yollara yönlenmek için olan belli özelliklerle dünyaya gelirler. Dünyaya gelmelerinden itibaren öğrenmeyi tetikleyen uyaranlar ararlar. Hatta daha anne karnındayken, dil öğrenmeye başladıklarını savunan bilim adamları bile vardır çünkü onlar anne karnında annelerinin seslerini duyabilmektedirler. Bebeğin doğumdan sonra öğrenmeye başlayabilmesi için herhangi bir dürtü ya da motivasyon aracına gerek yoktur çünkü zaten onlar bunu yapabilecek özellik ve kapasite ile doğarlar. Doğumla beraber araştırmak, keşfetmek, değerlendirmek için meyil gösterirler. Beyinleri, bütün yaşantılarını sınıflandırmak ve anlamlandırmak ister.

Bebek öğrenim yolu taklit ve yansıtmadır kabaca. Bu ilkelerden yola çıkarak ebeveyn nasıl bir çocuk istiyorsa öyle davranmak zorundadır. Güleç yüzlü bebeklerin ebeveynlerinin de gülmeyi bilen insanlar olması rastlantı değildir. Bebek taklitçidir başlangıçta; yani öğrenme şekli böyledir. Ne görürse onu taklit ederek ve beş duyu organını kullanarak öğrenerek yoluna devam eder. Genelde özgürlükçü bir yaklaşım bu dönem için iyi olsa da bu özgürlüklerin bir sınırının da olduğunu öğrenmeli.

Bebeklerin bu yaşlardaki öğrenme yolu taklit ve yansımaya dayanmaktadır. Bu yüzden, aileler çocuklarının nasıl yetiştirmeyi istiyorlarsa o şekilde davranmalıdırlar. Sevgi dolu, güler yüzlü ailelerin bebeklerinin de ileride aynı özellikleri taşıması bir rastlantı değildir. Bebekler, en başta taklitçidirler; öğrenme doğaları gereği. Beş duyu organlarını kullanıp, gördüklerini duyduklarını taklit ederek öğrenme yoluna devam ederler. Genel olarak, bu dönemde özgür bir yaklaşım tutunmaları gerektiği ailelere önerilse de özgürlüğün de sınırının olduğu göz ardı edilmemelidir.

İkinci bir motor öğrenme dönemi 2 - 6 yaşları arasıdır. Bu dönem kendiliğinden öğrene dönemidir. Çocukların kapasiteleri belirlenir ve onların akademik zekâlarının gelişiminin büyük oranda tamamlanır. Yani bu dönem ileriki yaşlardaki akademik hayatı ve başarıları etkileyecek olan en önemli eğitim dönemidir. Bu dört yıl içerisinde çocukların tüm öğrenme algıları açıktır. Çocukların, beyninin büyük kısmının gelişiminin bu dönemde tamamlanmış olduğu kabul edilmektedir. Bu bilinçle akademik eğitim modelleri ile yetiştirilen ailelerin çocuklarının başarıları ve mutluluk katsayıları, bu bilinçle yetiştirilmemiş, herhangi bir eğitimden geçmemiş çocuklara göre daha yüksek çıkmaktadır. 4 yaşındaki bir çocuğun sadece dinleyip izleyerek ana dilinden farkı birkaç dil öğrenebiliyor olması onların bu yaşlardaki öğrenme hızındaki yüksekliğe güzel bir örnektir.

2 - 6 yaş arası, öğrenme için en ideal dönemdir. Bu dönemde, çocuğa ne verirseniz onu alacağınızdan emin olabilirsiniz. Burada ailelere çok büyük rol düşmektedir, çünkü onlar en risksiz eğitim modellerini seçmelidirler. Yaratıcı ve kalıcı eğitim modellerini hedeflemelidirler çünkü çocuklar bu dönemde psikolojik gelişimini hala tamamlamamışlardır. Ailelerin yapacağı hatalar, onların öğrenmelerini durdurabilir, engelleyebilir ve onları vazgeçirebilir. Gelişimlerini negatif yönde etkileyebilir. Bu yüzden, doğru eğitim modelleri ve uygun yaklaşımlar, öğretilen şeyler kadar önem taşımaktadır.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 86/100 (48 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Zihinsel Gelişim
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2018 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd