Durumunuzu Seçiniz.
>

Çocuğa harfleri ya da okumayı öğretmek anne babalara oldukça kolay gelirse de, iş matematiğe dayanınca anne ve babaların cesareti kırılıyor. Bugün ilkokullarda okutulan matematik dersi bile, anne babaların kendi çocukluklarında öğrendikleri tarzdan çok başka. Bu da doğal olarak onları ürkütüyor. Oysa çocukta matematik kavramını yerleştirmek için, ille de alışılmış matematik kurallarına yönelmek gerekmez. Bu amaçla yapılmış olan renkli çubuklardan, değişik biçimlerden oluşan oyuncaklardan yararlanabilirsiniz.  

Bu oyuncakların yanı sıra çocuğa sayı saymasını da öğretebilirsiniz. Ancak, sayı saymayı öğretmek genellikle çok yanlış yorumlanan bir kavramdır. Çevremizde sık sık “Hadi yavrum, yirmiye kadar say da amcan görsün” sözünü duyarız. Çocuk gerçekten yirmiye kadar sayar, amcası da pek beğenir. Ama bu amca çocuğun önüne yirmi tane düğme koyup da bunları saymasını söyleyince, az önce su gibi sayan çocuk birden durulur. Çünkü o aslında sayı saymayı değil, bir – iki üç gibi sözcükleri ezberlemeyi öğrenmiştir. Çocukta sayı kavramını yerleştirmek, saymayı öğretmek için ona sayıları ezberletmek yerine, araçlardan yararlanma yolunu seçin. Çocuğa renkli düğmeler, oyun fişleri ve benzeri araçlar vererek bunlarla saymayı öğretirseniz, sayı kavramını daha çabuk ve kesin algılayacaktır.  

Çocuğa her düğmeye tek tek dokunarak saymasını ve her zaman soldan sağa doğru sıralamasını öğretin. Sayı oyununu önce çocuğunuz ile birlikte oynayın. Sonra çocuğun kendi kendine oynamasına fırsat verin. Çocuk üç yaşına geldiği zaman sayı oyunu oynamaya başlayabilirsiniz. Önce üç düğme ile başlayın. Çocuk üçe kadar saymayı öğrendiği zaman, düğmelerin sayısını teker teker artırarak ona kadar çıkarın. Ona kadar saymayı öğrenen bir çocuğa, evdeki anahtarları, sofradaki portakalları, sokaktan geçen arabaları saymak gibi yenilikler getirin. Çocuğun dil gelişimi ile matematik öğrenmesi arasında fark vardır. Çocuklar, dil konusunda daha az güçlük çekerler. Bunun da iki nedeni vardır. Birincisi, dil kelimeler ile düşünmeyi gerektiren bir oluşumdur. Matematik ise sayılar ve biçimler ile düşünmeyi gerektirir. Çocuklara kelimeleri öğrettiğiniz ölçüde sayıları, biçimleri öğretmiş ve bu çerçeve içinde düşünmesini sağlamış olursak, matematik öğrenmek de dil gelişimi kadar kolay olurdu. Matematiğin daha zor öğrenilmesinin ikinci nedeni de, çocuklara düğme, değnek, tahta küpler ve benzeri gibi matematik soyutlamayı verecek araçlar sağlamayışınızdır.   Sayıları yazmayı öğretmek   Çocuğunuz dört yaşına gelince, ona saydığı sayıları yazmayı öğretebilirsiniz. Çocuğunuzun kara tahtasına ya da büyük bir karton üzerine sıfırdan ona kadar sayıları yazın. Daha sonra çocuğa hem sembolün adını öğretin. Sayıları yazmayı öğrettiğiniz zaman, tıpkı alfabe öğretirken yaptığınız gibi çocuğun el yordamı ile de algılayabileceği plastik, tahta ya da kartondan kesilmiş sayılardan yararlanabilirsiniz. Sayılar ile harfler arasında benzerlik kurarak ve sayıların özelliklerini göstererek de çocuğun sayıları öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz.  

0. “O” harfine benzer.   1. Küçük “l”ye benzer.   2. ‘nin üst kısmı yuvarlak altı düzdür.   3. Üst üste konulmuş tersine dönük iki “C” harfine benzer.   4. Dirseğini kıvırmış “L” harfi gibidir.   5. ‘in altı yuvarlak, üstü düzdür.   6. Alt kısmında “O” olan bir çengeldir.   7. Üst kısmı düz bir eğridir.   8. Üst üste konulmuş iki “O”ya benzer.   9. Üst kısmında “O” olan bir çengeldir.   10. “1” ile “0”ın yan yana gelmesidir.  

Çocuk sayıları yazmayı öğrendikten sonra, ona çeşitli yerlerde rastlayacağınız sayıları göstererek tanımasına çalışın. Daha sonra sayıları sırayla yazmak yerine, bildiği sayılardan herhangi birini yazın ve hangisi olduğunu sorun. Bu arada, çocuğun sıfırın da bir sayı olduğunu kavraması çok önemlidir. Anne babaların çoğu bu konuda yanılgıya düşerek, sıfır ile hiç arasında bir ayrım yapmazlar. Oysa bunlar aynı anlamı taşımaz. Bunu şöyle belirtelim. 43 sayısı ile 403 sayısı arasındaki farkı düşünün. 43’te 4 ile 3 sayısı arasında hiçbir şey yoktur. Oysa 403’te 4 ile 3 arasında sıfır vardır.   Çocuğun sayıları öğrenmesine yardımcı oyuncakların başında, atılan zara göre yürütülen araba ve benzeri yarış, kızmabirader türünden oyuncaklar gelir. Tombala da çocuğun aritmetik ve matematik kavramlarına yaklaşmasına yardım eder.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 76/100 (146 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Zihinsel Gelişim
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd