Durumunuzu Seçiniz.
>

Sabah uyandığı andan gece gözlerini yu­mana kadar çocuğunuz dünya hakkında pek çok şey öğrenir. Ayın şekil değiştirdiğini, bitkilerin büyüyüp solduklarını, açken karnının guruldadığını öğrenir. Yeni yeni yürüdüğü sıra­larda, genellikle yaptıkları aktivitelerden bir şeyler çıkarmaya çalışırlar. Örneğin, kovaya kum doldurarak ağırlığı, merdivenlerden aşağı inerken mesafeyi, hareketi ve yerçekimini kav­rarlar. Artık küçük meraklı çocuğunuz kendi dünyasını sadece eylemleri ile değil, konuşma­ları ile de genişletmektedir. Sürekli sorduğu "neden" soruları onun me­rakı ve sade bilgi parçacıklarını anlamı ve sin­dirme kabiliyetinin bir kanıtıdır. Bu soruları so­rar, çünkü cevaplar için kendini hazır hisseder.

Sizinle, öğretmenleriyle ve hatta arkadaşlarıyla konuşarak öğrenir. Okul öncesi çocuklar bildiklerini göstermeyi çok severler. Eve arkadaşlarından ye­ni bir şey öğrenmenin heyecanıyla yanıp tutuşarak gelirler ve "Ahmet dokunduğunda top gibi olan bö­ceklerin, hap böceği olduğunu söylüyor.", "Misha maviyle kırmızıyı karıştırınca mor olacağını söylü­yor." derler. Okul öncesi çağdaki çocuklar ayrıca yaşadıkla­rından, gözlemlediklerinden, duyduklarından ve te­levizyondan pek çok şey öğrenirler. Beyinlerinin nöral ağları genişler ve değişir. Yeni deneyimleri ve daha önceden yaptıkları şeyler arasında bağlantı kurmaya başlarlar. Birkaç yıl içinde çocuğunuz, ge­lecekteki öğreneceği her şeye kaynak olacak bir bil­gi potansiyeline sahip olmaya başlayacaktır.

Sembolik Düşünmek

Çocuğunuzun cesareti entelektüel gelişiminin en açık kanıtıdır, ama düşünme becerisi giderek geli­şen kelime bilgisine bağlı olarak büyür ve değişir. En önemlisi de o anda önünde olmayan olayları, nesneleri ve insanları anlatabilirler. Örneğin, çocuk bakıcısı ile birlikteyken olan şeyleri, rüyasında gör­düğü cadıyı anlatabilir veya babasıyla telefonda ko­nuşuyormuş gibi davranabilir. Bu değişiklik onun entelektüel gelişiminde önemli bir aşama anlamın­dadır. Bu aşama onu bebeklikten büyük çocukların dünyasına taşır. Çocuğunuz artık fiziksel olarak dü­şünmek yerine sembolik düşünecektir. Bu durum 7 yaşına kadar sürecektir ve daha sonra da mantık dünyasına geçecektir. Okul öncesi çocuklar sembolik düşünebilmeye başladıktan sonra belirli bilgi parçalarını birleştire­cek kalıplar oluşturmaya da başlarlar. Örneğin, dört kalemin küçükten büyüğe doğru sıralandığını; ka­rınca, çekirge ve örümceğin böcek olduğunu ya da gökyüzünün, havuzun ve kendi tişörtünün mavi ol­duğunu algılar. Farklı nesneler arasındaki ilişkiyi görme becerisi çocuğunuza fikir ve düşüncelerini düzenlemede yardımcı olur. Bu da onun yeni bir bilgiyi daha iyi kullanmasını ve kendine daha net ia­de etmesini sağlar.

Artık hafızasını kullanabildiği için yeni olaylar ve eski olaylar arasında bağlantı kurabilir: "Geçen haf­ta köpekler hakkında gördüğümüze benzeyen bir kukla gösterisine gideceğiz." Bu sizin ona bir şey anlatmanızı ve onun da anlamasını kolaylaştırır. Ay­rıca yaklaşan olaylar hakkındaki sevincini dile geti­rebilir: Bir arkadaşını görmeye gitmek, sevdiği bir müzeyi ziyaret etmek veya sevdiği bir yemeği ye­mek gibi. Çünkü bu olayları geçen defa yaptığında hissettiği duyguları hatırlar. Okul öncesi çocuğunuzun hatırlayabildiği şeyler sizi epey şaşırtabilir. Bir yıl önce olan bir olaydan söz edebilir, birkaç ay önce parkta sadece bir defa gördüğü çocuğun adını söyleyebilir ya da kısa bir ki­tabın bütün hikâyesini anlatabilir. Bunun yanı sıra oyuncak ayısını ya da bardağını nereye koyduğunu hatırlayamaması sizi sinirlendirebilir. Aslında hafı­zası çok iyi çalışır, ama henüz onu nasıl kullanaca­ğını anlamamıştır. Ona bilgi bankasını nasıl kullana­cağını gösterirseniz yavaş yavaş öğrenecektir. Örne­ğin, "Düşün bakalım oyuncak ayını en son nereye götürmüştün?" gibi sorularla onu yönlendirebilirsiniz. Ama mucizeler beklemeyin. Çoğu çocuk 6 ya­şından önce gerçek hafıza becerisini geliştiremez.

Şaşırtıcı hafızası ile birlikte konsantrasyon bece­risi de inanılmaz ölçüde gelişme kaydetmiştir. Oysa sadece 1 yıl önce bir kitap okuma süresince bile ye­rinde oturamıyordu ya da anaokulunda çember za­manı boyunca ortada dolaşıp duruyordu. O günkü ruh haline ve ilgilendiği işe bağlı olsa da artık uzun süreler boyunca kıpırdamadan oturabiliyor. Detaylı bir resim çizecek sabra sahip, küpleriyle daha bü­yük şekiller yapıyor, detaylı oyunlar oynuyor ya da onu meşgul edecek bir şeyle ilgilendiği sürece siz alışveriş yaparken, alışveriş arabasında sessizce du­rabiliyor.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 68/100 (112 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Zihinsel Gelişim
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd